Националният съвет на „Продължаваме промяна“ (ПП), който заседава днес, даде мандат на лидерите на партията без да има подкрепа за „санитарния кордон“ да не влизат в дискусии за председател на Народното събрание или други следващи разговори, обяви пред журналисти съпредседателят на ПП Кирил Петков.

Взехме решение във формата на коалиционен съвет с "Демократична България" (ДБ) да направим финалното заключение. На този етап имаме мандат от Националния съвет като лидери да помислим за най-оптималната стратегия, допълни Петков. Решение за това се очаква утре на заседание на парламентарната група на коалицията.

Ръководният орган на политическата сила е дал и „твърд мандат“ да бъде направено всичко възможно главният прокурор да не бъде избиран от Висш съдебен съвет (ВСС), чийто мандат не е изтекъл. С тези две линии Националният съвет задължава лидерите и депутати на ПП да ги спазват, подчерта Петков.

Националният съвет е дал и мандат в рамките на коалиционния съвет между ПП и "Демократична България" да бъде обмислен най-добрият вариант за потенциален най-добър кандидат от парламентарната им група за председател на Народното събрани. Името му ще бъде обсъдено на срещата утре с ДБ.

Всеки един в нашата парламентарна група е достоен член на групата, юристите са с по-добра възможност да изпълняват тази роля, но в този момент ние имена не казваме, докато не говорим с нашите коалиционни партньори, поясни Кирил Петков. И уточни, че съгласно мандата на Националния съвет, могат да обсъждат имена за председател на парламента единствено с политическите сили, които подкрепят „санитарния кордон“ около Делян Пеевски.

За протеста, който е подготвян от ДПС-Ново начало в понеделник пред Народното събрание, Николай Денков смята, че целта е да се скрие проблемът с „фантомите и фалшификациите“ във видеозаписите от изборите и сигналите, изпратени от съответните секции. "Никой не оспорва, че Пеевски има някакви хора след себе си, няма съмнение, че може да докара няколко хиляди души в София, но това по никакъв начин не променя факта, че 100 човека в Гърмен са надписани, другите сигнали са достатъчно сериозни", добави той. Затова и ПП искали проверка на гласуването в секциите. Жалбата до Конституционния съд се подготвяла в момента и срокът за подаването й щял да бъде спазен. 

Сътрудничеството на ГЕРБ с Пеевски блокира развитието на България, така че докато те са на една маса и вземат заедно решения, ние няма какво да правим там, отговори Денков на въпрос дали с тези условия не блокират разговорите с ГЕРБ за управление преди още да са започнали.

Той отбеляза, че от "Алианс за права и свободи" са дали съгласие, че ще гласуват по важните антикорупционни закони, за да бъдат извадени „бухалките от ръцете на Пеевски“. Денков увери, че ПП искат парламентът да заработи, но виждат в момента, че отговорният да намери мнозинството - ГЕРБ, изобщо не се опитва да го направи. Въпросът е към тях – ще опитат ли изобщо някакъв контакт, добави Денков.

БТА