85% от работодателите в област Шумен трудно се намират работници и специалисти. По този показател областта се нарежда в челните места по липса на кадри в страната. В област Шумен професиите, за които най-често работодателите срещат затруднения да намерят нужните им специалисти са сервитьор/барман, хлебар/сладкар, графичен дизайнер, оперативен счетоводител, водач на МПС за обществен превоз.
Това показват резултатите от проучване на потребностите от работна сила на Агенцията по заетостта, което тя е провела съвместно с областните комисии по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната.
В 22 от 28 области повече от половината работодатели посочват, че изпитват затруднения при намиране на търсените от тях кадри. Най-трудно се намират работници и специалисти в област Софийска, където 91% от работодателите съобщават за трудности, следват областите – Ямбол – с 89%, Шумен – с 85%, Кърджали – с 84%, Видин – със 79% и др. Областите със сравнително лесно откриване на професионалисти са Смолян, Търговище и Добрич, където малко над 40% от работодателите съобщават за проблеми с намиране на подходящи кадри.
От затрудненията, най-често споменавано от работодателите е липса на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите – в 43% от случаите, следват – липса на кадри въобще в региона – при 16% от работодателите и липса на желаещи за съответната длъжност – в 12% от случаите.
За следващите 12 месеца работодателите в Шуменско са заявили, че ще търсят поне 5 495 служители. В областта равнище на безработица е 10,5 %, коефициентът на търсенето е 8,7%, сочат данните от проучването на Агенцията по заетостта.
Най-голяма е липсата на кадри в областите търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство, за които са нужни още 2413 служители. Следват областите строителство - 1448, индустрия – 818, държавно управление; образование, хуманно здравеопазване – 817.
Общо за България бизнесът е заявил, че ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти.
В сравнение с проучването през 2023 г. в 11 области се отчита нарастване на заявените потребности от работна сила. В Шуменско търсенето е нараснало с 31,1%.
Областите с най-висок процент на нарастване на търсенето на работници и специалисти са: Сливен – ръст със 151,4%, София-столица - +77,0%, Монтана - +43,1%, Видин - +37,4%, Плевен - +38,5% и Шумен +31,1%.
Най-търсени професии през следващите 12 месеца в Шуменско ще са: машинен оператор, сервитьор-барман, помощник пътен строител, еколог, водач на МПС за обществен превоз, строител, търговски представител, готвач, хлебар – сладкар, дизайнер - рекламна графика, работник в заведенията за хранене и развлечения.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
бизнеса има нужда от нископлатени работници. Разликата е, че ако имаха нужда от работници (изобщо), нямаше да мрънкат, ами щяха да вдигат заплати и да дърпат от други градове/общини.
Но това струва пари, а да си искаш е безплатно.
Бай Пешо Козаря
Еми почнете да давате пари ве ,разбрали ми се нашите шуменски бизнесмени на маса в хотел Нирвана да дават еднакви заплати ,че да няма текучество на работниците от една фирма в друга сложили таван 1500 заплата за Шумен ,и после реват.Раборил съм на места на които съм виждал срещи на всички шуменски фирмаджии на уиски обсъждайки нас робите и заплатите ни....така че
Анонимен
Като се стискат така ще е.
Billa forever
Пълни глупости. Те хората за това бягат, защото е пълно с работа, работни условия и адекватно заплащане.
Анонимен
Търсете още работници със опит....
Анонимен
Това ,за парите е вярно но и техникуми трябва да има, специално образование!
Анонимен
Как ще намерят работници,като плащат минимална заплата,като се уговарят с работника ,сам да си плаща осигуровките.
Анонимен
Чорбаджиите плащат в Шумен 1200 лв. нето, 200 лв. купони, а осигуряват на минимална или на 4 часа. Какво очакват - тълпи от роби пред портите им ли? А условията на работа и отношението са както през XIX век.
Безплатен обяд няма.
Нормален квалифициран машинен оператор на струг или фреза не би работил за по малко от 3000,3500 лева.