85% от работодателите в област Шумен трудно се намират работници и специалисти. По този показател областта се нарежда в челните места по липса на кадри в страната. В област Шумен професиите, за които най-често работодателите срещат затруднения да намерят нужните им специалисти са сервитьор/барман, хлебар/сладкар, графичен дизайнер, оперативен счетоводител, водач на МПС за обществен превоз.
Това показват резултатите от проучване на потребностите от работна сила на Агенцията по заетостта, което тя е провела съвместно с областните комисии по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната.
В 22 от 28 области повече от половината работодатели посочват, че изпитват затруднения при намиране на търсените от тях кадри. Най-трудно се намират работници и специалисти в област Софийска, където 91% от работодателите съобщават за трудности, следват областите – Ямбол – с 89%, Шумен – с 85%, Кърджали – с 84%, Видин – със 79% и др. Областите със сравнително лесно откриване на професионалисти са Смолян, Търговище и Добрич, където малко над 40% от работодателите съобщават за проблеми с намиране на подходящи кадри.
От затрудненията, най-често споменавано от работодателите е липса на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите – в 43% от случаите, следват – липса на кадри въобще в региона – при 16% от работодателите и липса на желаещи за съответната длъжност – в 12% от случаите.
За следващите 12 месеца работодателите в Шуменско са заявили, че ще търсят поне 5 495 служители. В областта равнище на безработица е 10,5 %, коефициентът на търсенето е 8,7%, сочат данните от проучването на Агенцията по заетостта.
Най-голяма е липсата на кадри в областите търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство, за които са нужни още 2413 служители. Следват областите строителство - 1448, индустрия – 818, държавно управление; образование, хуманно здравеопазване – 817.
Общо за България бизнесът е заявил, че ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти.
В сравнение с проучването през 2023 г. в 11 области се отчита нарастване на заявените потребности от работна сила. В Шуменско търсенето е нараснало с 31,1%.
Областите с най-висок процент на нарастване на търсенето на работници и специалисти са: Сливен – ръст със 151,4%, София-столица - +77,0%, Монтана - +43,1%, Видин - +37,4%, Плевен - +38,5% и Шумен +31,1%.
Най-търсени професии през следващите 12 месеца в Шуменско ще са: машинен оператор, сервитьор-барман, помощник пътен строител, еколог, водач на МПС за обществен превоз, строител, търговски представител, готвач, хлебар – сладкар, дизайнер - рекламна графика, работник в заведенията за хранене и развлечения.
ШУМ.БГ
Коментари
123
Нека работодателят да изкара месеца със заплатата която дава на работниците и тогава ще разбере защо няма кандидати...
Анонимен
Умници, станете и вие бизнесмени и осигурете хляба на няколко ваши съграждани. Пък даже и току виж сте забогатели! Мрънкачи прости.
Анонимен
Работодатели, пазете места за кметския екип. Скоро ще са без работа.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Има по голяма липса на свестни шефове.
Анонимен
Дрън Дрън само лъжат,я да тръгнат да търсят работа да видим какво ще намерят.Уж все търсят а никого не назначават.И с тези три смени издържа ли се.Да направят редовни смени
Кико
Няма как бизнеса да има квалифицирани кадри с ниски заплати .
Борисов
Глупаците, които да работят за без-пари свършиха!
ВОДА тиня
С тази вода с вкус на тиня съвсем няма да останат хора в града. Какво установиха водолазите? Колко тиня остава?