85% от работодателите в област Шумен трудно се намират работници и специалисти. По този показател областта се нарежда в челните места по липса на кадри в страната. В област Шумен професиите, за които най-често работодателите срещат затруднения да намерят нужните им специалисти са сервитьор/барман, хлебар/сладкар, графичен дизайнер, оперативен счетоводител, водач на МПС за обществен превоз.
Това показват резултатите от проучване на потребностите от работна сила на Агенцията по заетостта, което тя е провела съвместно с областните комисии по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната.
В 22 от 28 области повече от половината работодатели посочват, че изпитват затруднения при намиране на търсените от тях кадри. Най-трудно се намират работници и специалисти в област Софийска, където 91% от работодателите съобщават за трудности, следват областите – Ямбол – с 89%, Шумен – с 85%, Кърджали – с 84%, Видин – със 79% и др. Областите със сравнително лесно откриване на професионалисти са Смолян, Търговище и Добрич, където малко над 40% от работодателите съобщават за проблеми с намиране на подходящи кадри.
От затрудненията, най-често споменавано от работодателите е липса на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите – в 43% от случаите, следват – липса на кадри въобще в региона – при 16% от работодателите и липса на желаещи за съответната длъжност – в 12% от случаите.
За следващите 12 месеца работодателите в Шуменско са заявили, че ще търсят поне 5 495 служители. В областта равнище на безработица е 10,5 %, коефициентът на търсенето е 8,7%, сочат данните от проучването на Агенцията по заетостта.
Най-голяма е липсата на кадри в областите търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство, за които са нужни още 2413 служители. Следват областите строителство - 1448, индустрия – 818, държавно управление; образование, хуманно здравеопазване – 817.
Общо за България бизнесът е заявил, че ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти.
В сравнение с проучването през 2023 г. в 11 области се отчита нарастване на заявените потребности от работна сила. В Шуменско търсенето е нараснало с 31,1%.
Областите с най-висок процент на нарастване на търсенето на работници и специалисти са: Сливен – ръст със 151,4%, София-столица - +77,0%, Монтана - +43,1%, Видин - +37,4%, Плевен - +38,5% и Шумен +31,1%.
Най-търсени професии през следващите 12 месеца в Шуменско ще са: машинен оператор, сервитьор-барман, помощник пътен строител, еколог, водач на МПС за обществен превоз, строител, търговски представител, готвач, хлебар – сладкар, дизайнер - рекламна графика, работник в заведенията за хранене и развлечения.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Ако имат някой заделен лев хората,една стачка от 2 месеца на всички работещи в Шумен ще реши проблема със заплащането за винаги на тези които карат коли за 1 милион а дадат 11400лева заплата на работника си
Анонимен
Хората вече не са толкова глупави макар че все още ги има такива които работят дори без да ги осигуряват
Анонимен
Хората вече не са толкова глупави въпреки, че ги има такива още мноооого които изобщо не ги осигуряват дори на 4 часа , това редно ли е? Ако може да им се работи нон стоп всеки ден за 1000 лв при това изобщо да не те осигуряват или на 4 ч
Varg
Алчни капиталисти работете си сами
таксиметров шафьор
Таксита да карат , там се печели по 3000 лв. на месец чисто
Чси
Търся си работа при ЧСИ, може ли предложения!!!
Анонимен
С трици маймуни не се ловят. Ако предлагащите работа желаят квалифицираните и съвестни хора да я пожелаят, следва, първо, да променят отношението си към хората, които работят за собственото им забогатяване, и, второ, да предлагат на съвестните и отговорни работници възнаграждение, което ще им осигури нормален живот без кредити и заеми. Но повечето работодатели са стиснати и не мислят в перспектива
Анонимен
Пет хиляди евро давате ли заплата.
Анонимен
бачкайте РОБи