Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп стъписа Пентагона и по-широката общност на служителите в сферата на отбраната, номинирайки водещия на телевизионния канал „Фокс нюз“ Пийт Хегсет за министър на отбраната, като повери на човек, който до голяма степен няма опит и не е бил тестван на международната сцена, управлението на най-голямата и мощна армия в света.

Новината предизвика озадаченост и голяма тревога сред мнозина във Вашингтон, след като Тръмп игнорира редица видни капацитети по въпросите на сигурността и избра капитан от Националната гвардия, който е добре познат в консервативните кръгове като един от водещите на предаването „Фокс и Приятели Уикенд“ по телевизия „Фокс нюз“.

Макар някои конгресмени републиканци да реагираха сдържано на новината, други нарекоха бойния му опит предимство или казаха, че е „изключително способен“.

Изборът на Хегсет може да донесе радикални промени във въоръжените сили, след като той даде да се разбере в своето шоу и интервюта, че подобно на Тръмп категорично се противопоставя на „либерални“ програми за насърчаване на равенството и инклузивния подход в армията. Той също така постави под въпрос ролята на жените в бойни действия и защити помилването на военнослужещи, обвинени в извършване на военни престъпления.

По време на митинг в Лас Вегас през юни Тръмп насърчи поддръжниците си да купуват книгата на Хегсет и обеща, че ако спечели изборите: „С либерализма ще е свършено до 24 часа. Мога да ви обещая.“

Твърд консерватор, който подкрепя идеята на Тръмп за „Америка на първо място“, 44-годишният Хегсет настоява въоръжените сили да бъдат направени по-смъртоносни. По време на интервю за подкаста “Шоуто на Шон Райън“ той каза, че разрешаването на жени да участват в бойни действия, подкопава тези усилия.

“Всичко свързано със съвместна служба на мъжете и жените в армията усложнява ситуацията, а усложняването в бойни действия означава повече жертви", каза Хегсет.

Макар да каза, че разнообразието в армията е сила, той имаше предвид, че мъжете от малцинствата и белите мъже могат „да воюват еднакво добре“, но това не важи за жените.

Въпреки че Тръмп похвали Хегсет като „твърд, умен и истински вярващ в идеята "Америка на първо място", други побързаха да изтъкнат, че на телевизионния водещ му липсва опит, а някои казаха, че той би могъл да бъде шеф на Пентагона само в едно правителство на Доналд Тръмп.

Сред другите имена, споменавани като възможни ръководители на Пентагона, бяха републиканецът Майк Роджърс, председател на комисията по отбрана към Камарата на представителите, генерал-лейтенантът от резерва Кийт Келог, конгресменът от Айова Джони Ърнст и Робърт Уилки, бивш служител на Пентагона, който оглавяваше Службата по въпросите на ветераните през първия мандат на Тръмп.

„Има основания за тревога, че това не е човек, който е достатъчно сериозен във формулирането на политики, не е достатъчно сериозен в прилагането на политики, за да свърши успешна работа“, каза конгресмен Адам Смит от Вашингтон, виден демократ в комисията за отбрана в Камарата на представителите.

Марк Кансиан, който е старши сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания, каза, че липсата на опит във висшите ешелони на националната сигурност на Хегсет ще направи по-трудно одобрението на неговата кандидатура в Сената.

„Смятам, че на Тръмп му е омръзнало да спори с неговите министри на отбраната и е избрал някой, който да му бъде лоялен“, каза Кансиан.

Служители от сферата на отбраната казаха, че изборът ги е изненадал. Високопоставен служител от отбранителната сфера, който поиска да остане анонимен, защото няма разрешение да говори пред медиите, каза, че изборът на Хегсет предизвиква тревога за това дали той притежава практически опит, за да ръководи едно голямо министерство с огромен бюджет.

Американското министерство на отбраната разполага с бюджет, надвишаващ 800 млрд. долара, с близо 1,3 милиона военнослужещи на активна военна служба и още 1,4 милиона в Националната гвардия, резервисти и цивилни служители, разположени по целия свят.

Ако се потвърди новината за номинирането му, Хегсет ще се изправи пред  цял куп тежки глобални кризи, от войните в Близкия изток и Украйна и разширяването на съюза между Русия и Северна Корея, до засилващото се съперничество с Китай. Съществува и нужда за осъвременяване на сложния ракетен и ядрен арсенал на САЩ, за да се гарантира, че отбранителната промишленост ще може да се справи с нуждите на Америка от оръжейни системи.

Смит каза, че макар бойният опит на Хегсет да е предимство, ръководенето на Пентагона изисква голям набор от други умения, а неговата номинация ще отнеме известно време да бъде обсъдена.

„Какъв е планът ви? Какво ще направите? [...] Как можете да ни гарантирате, че тази липса на опит няма да направи невъзможно да се справите с работата?“, каза Смит и добави: „Смятам, че това са въпросите, на които трябва да бъде отговорено през следващите няколко месеца“.

Дори някои републиканци в Сената, които биха гласували за номинацията му, реагираха сдържано.

Сенаторът от Северна Каролина Том Тилис нарече избора „интересен“, а сенаторът от Индиана Тод Йънг, който е служил в морската пехота, посочи: „Не знам много за опита и визията му, ето защо нямам търпение да науча повече.“

Сенаторът от  Северна Дакота Джон Хоувън каза, че не е изненадан, че Тръмп е избрал Хегсет, защото Тръмп „е близък с него, харесва го и му се доверява“.

“Човекът очевидно е изключително способен, голям комуникатор“, каза Хоувън и добави: “Очаквам с нетърпение да го опозная по-добре“.

Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън каза, че Хегсет има какво да предложи и ще бъде „реформаторски настроен в сфери, които се нуждаят от реформа“.

Хегсет работи за „Фокс нюз“ от 2014 г., поддържайки приятелство с Тръмп, който е редовен гост в шоуто му. Той е и автор на книгата „Войната на воините: Зад предателството на човека, който ни прави свободни“.

"С Пийт начело враговете на Америка са предупредени. Нашата армия ще бъде отново велика, а Америка никога няма да отстъпи", каза в изявление Тръмп и добави: „Никой на милее по-силно за войниците, а Пийт ще бъде смел и патриотичен защитник на нашата политика „Мир чрез сила“. 

БТА