Американският специален прокурор Джак Смит, който води две дела срещу избрания президент на САЩ Доналд Тръмп, се очаква да прекрати разследванията и да подаде оставка, преди бъдещият президент да може да го уволни, съобщиха американски медии, цитирани от ДПА.
По време на предизборната си кампания Тръмп заяви, че ще уволни Смит "за две секунди", но според информация във в. "Ню Йорк таймс" и в. "Вашингтон пост" прокурорът ще подаде оставка преди това, добавя БТА.
Практиката на американското министерство на правосъдието е да не разследва действащи президенти, посочва ДПА. Обхватът на тази практика неотдавна бе разширен с решение на Върховния съд.
Смит е поискал от съда във Флорида да му даде срок до 2 декември, за да обмисли "безпрецедентните обстоятелства", съобщиха "Политико" и "Фокс Нюз", позовавайки се на внесени в съда документи.
На Тръмп беше повдигнато обвинение във Флорида за предполагаемо незаконно задържане на класифицирани документи след края на мандата му и възпрепятстване на разследвания. През юли Смит поиска възобновяване на производството, след като преди това съдията го беше спрял. Още преди преизбирането на Тръмп миналата седмица не беше ясно как ще продължи делото.
Срещу Тръмп са повдигнати обвинения и във Вашингтон за опит за изборна измама, както и за ролята му в щурма на Капитолия на 6 януари 2021 година. Смит трябва да информира тамошния съд до 2 декември как смята да действа и по това дело.
Снощи Тръмп обяви, че ще замени досегашния главен прокурор Мерик Гарланд с десния хардлайнер Мат Гейц, който сам е бил обект на разследване на правосъдното министерство, свързано с трафик на хора и секс с непълнолетни. Ведомството тогава се отказа да повдигне обвинение.
Губернатори се обединяват срещу политиките на Тръмп
Губернаторите на щатите Илинойс и Колорадо заявиха, че ще станат съпредседатели на коалиция от щати, ръководени предимно от демократи, която ще се бори срещу политиките, които новоизбраният президент републиканец Доналд Тръмп обеща да прокара, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Със своята група "Губернатори в защита на демокрацията" демократите Джей Би Прицкер от Илинойс и Джаред Полис от Колорадо се присъединяват към главни прокурори и други губернатори от Демократическата партия, които също са обещали да се противопоставят на консервативните политики на Тръмп във всички области - от имиграцията до отмяната на мерки за защита на околната среда.
Наред с други неща, Тръмп - който спечели решителна победа над кандидата на демократите Камала Харис на изборите миналата седмица - обеща да използва федералните правоприлагащи органи за разследване на политическите си противници, да започне най-мащабните усилия за депортиране в американската история и да прочисти колежите и университетите от програми за многообразие.
В предишни години консервативните щати - най-вече Тексас - са внасяли съдебни искове и са предприемали други стъпки, за да се опитат да възпират президентите от Демократическата партия, отбелязва Ройтерс.
"Основахме (групата), защото знаем, че само с обикновена надежда няма да спасим демокрацията си", заяви Полис по време на конферентен разговор, на който обяви създаването на групата. "Трябва да работим заедно, особено на щатско ниво, за да я защитим и укрепим", добави той.
Полис и Прицкер не дадоха подробности за действията, които обмислят и преходният екип на Тръмп към момента не е коментирал създаването на групата, отбелязва Ройтерс.
Не е ясно дали новата група на демократите, ще успее да постигне голям успех. Ръководените от демократите щати многократно се противопоставяха срещу политиките на Тръмп по време на първия му мандат, но той все пак успя да прокара силно консервативна програма по всички въпроси - от енергийната политика до имиграционните ограничения.
"Губернатори в защита на демокрацията" твърди, че е надпартийна група. В отговор на репортерски въпрос дали има участие и на републикански губернатори Прицкер заяви, че групата е водила "добри разговори" с републикански официални представители, но отказа да каже с кого.
По-рано губернаторът на Калифорния, демократът Гавин Нюсъм, свика специална законодателна сесия, за да разгледа политиките на Тръмп, които според него застрашават ценностите на щата в области като гражданските права, имиграцията и климата. Тръмп реагира на съобщението на Нюсъм, като заяви в социалните мрежи, че губернаторът "се опитва да убие красивата Калифорния на нашата страна".
Новоизбраният за губернатор на щата Вашингтон Боб Фъргюсън, друг демократ, който е настоящ главен прокурор на щата, заяви миналата седмица, че неговият правен екип от месеци се подготвя да отговори на бъдещите политики на Тръмп.
Губернаторът на Ню Йорк Кати Хоукъл заяви, че работи с главния си прокурор по въпроса как да "защити основните свободи на нюйоркчани", а главният прокурор на Масачузетс Андреа Кембъл, която също е демократ, заяви, че тя и други главни прокурори са "на предната линия, за да защитят нашите основни права и свободи" срещу политиките на Тръмп.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Да се надява да се размине само с оставка.
А тези губернатори първо да погледнат на какво са заприличали щатите които управляват. Разрешиха употребата на всякакви наркотици на публични места и резултата е явен.