Кметът на Шумен Христо Христов категорично отхвърли слуховете, завладели социалните мрежи в последните дни, че предстои да се вадят от гробове костите на починали, чиито близки не са заплатили такса.
"Няма кмет, който би дал заповед или указания за извършване на нещо такова. Нека всички да знаят, че промяна в реда, по който се управлява този процес, няма изменение“, заяви Христов.
Той обясни, че единствената скорошна промяна е увеличената такса за гробоползване. С решение на Общинския съвет, взето на заседанието му миналия месец, за ползване на гробни места за срок до 15 години таксата бе вдигната тройно - от 50 на 150 лева, а „за вечни времена“ - от 150 на 300 лв.
Създалото се напрежение коментира и директорът на ОП „Паркове и обредна дейност“ Сергей Стойков. Той обясни, че никога не са вадени кости на покойник, за да бъда положен в гроба друг покойник, независимо дали е било заплатено право за гробоползване „за вечни времена“ или не.
„Не знам откъде тръгват тези слухове. Досега никога не е постъпвано по този начин да се вадят кости на покойници без знанието на наследниците. Но ние нямаме готовност да вадим кости, защото нямаме костница в Шумен. За да се извадят костите, то те трябва да се опишат да се съхраняват в костницата и един ден, ако наследници искат да ги положат в друг гроб. Така че няма да се пипат гробовете“, заяви Стойков.
Той допълни, че когато изтекат сроковете за ползване се пускат писма до наследници, които са оставили контакти, с питане дали ще ползват гробното място.
Съгласно Наредбата за устройството и управлението на гробищните паркове в град Шумен гробното място се ползва безвъзмездно за срок от 8 години.
Разрешени са повторни погребения (полагане на друг покойник в гроба) след изтичането на 8 години от предишно полагане на покойник. Погребения в стар гроб на шуменските гробища обаче винаги са се правили само и единствено на починали близки на първоначално погребания.
От пресцентъра на община Шумен съобщиха, че във връзка с влизането в сила на актуализираните такси за ползване на гробно място за вечни времена и за ползване на гробно място за срок до 15 години до 17 ноември (неделя) гражданите могат да заплатят стария размер на таксите.
До неделя включително гишетата в административната сграда на Гробищния парк в Шумен (вляво от входа) ще работят от 8,00 часа сутринта с удължено работно време - докато бъдат обслужени всички желаещи да заплатят такси.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
АЗ СЪМ НАЙ ОПАСНИЯТ ДЖИГИТ В ШУМЕН КАРАМ ФОЛКСВАГЕН ПАСАТ Б 8 НОМЕРА МИ Е Н9999СВ ВНИМАВАЙТЕ
Анонимен
КМЕТЕ ИНОКОМИКАТА КОГА ?
безплатен съвет
Направете електронен регистър на обитателите на гробовете, със снимки и имена, за да ги намираме по лесно.
Анонимен
Ако има парички направете ДНК архив на умрелите за да може да съживим отново в бъдещето тези които са слушкали и са били добри хора.
Анонимен
Стойков не се ли накраде бе човек,защо се вреш навсякъде
Анонимен
Погледнете фона на който е направена снимката!!!Той е в унисон със състоянието на пътните настилки в града!!!!Фургон поставен неправилно върху бетонни блокчета, в разрез с нормативните изисквания за безопасност!!!
...
„Ако кажат, че няма да го ползват, то се отбелязва, че това гробно място е освободено“, каза още Стойков.
Тоест слуховете са верни.
Не плащаш, отбелязва се за свободно, друг го заравят, старите кости се вадят.
Анонимен
Нали обясниха, че нямат костници и никога няма да изровят гроб, без да има къде да положат костите? Това че се брои за свободно, не значи че ще го ползват.
анонимен
Който не си е платил гроба да ги потърсят от гробищни паркове и като не се обадят притежателите на гробно място да пуснат гроба за продаване на друг ползвател.В София и Варна с ъм чувала ,че се продават гробни места. За сега няма да се вадят костите на починали хора,но сигурно след няколко години това ще стане.