Кметът на Шумен Христо Христов категорично отхвърли слуховете, завладели социалните мрежи в последните дни, че предстои да се вадят от гробове костите на починали, чиито близки не са заплатили такса.
"Няма кмет, който би дал заповед или указания за извършване на нещо такова. Нека всички да знаят, че промяна в реда, по който се управлява този процес, няма изменение“, заяви Христов.
Той обясни, че единствената скорошна промяна е увеличената такса за гробоползване. С решение на Общинския съвет, взето на заседанието му миналия месец, за ползване на гробни места за срок до 15 години таксата бе вдигната тройно - от 50 на 150 лева, а „за вечни времена“ - от 150 на 300 лв.
Създалото се напрежение коментира и директорът на ОП „Паркове и обредна дейност“ Сергей Стойков. Той обясни, че никога не са вадени кости на покойник, за да бъда положен в гроба друг покойник, независимо дали е било заплатено право за гробоползване „за вечни времена“ или не.
„Не знам откъде тръгват тези слухове. Досега никога не е постъпвано по този начин да се вадят кости на покойници без знанието на наследниците. Но ние нямаме готовност да вадим кости, защото нямаме костница в Шумен. За да се извадят костите, то те трябва да се опишат да се съхраняват в костницата и един ден, ако наследници искат да ги положат в друг гроб. Така че няма да се пипат гробовете“, заяви Стойков.
Той допълни, че когато изтекат сроковете за ползване се пускат писма до наследници, които са оставили контакти, с питане дали ще ползват гробното място.
Съгласно Наредбата за устройството и управлението на гробищните паркове в град Шумен гробното място се ползва безвъзмездно за срок от 8 години.
Разрешени са повторни погребения (полагане на друг покойник в гроба) след изтичането на 8 години от предишно полагане на покойник. Погребения в стар гроб на шуменските гробища обаче винаги са се правили само и единствено на починали близки на първоначално погребания.
От пресцентъра на община Шумен съобщиха, че във връзка с влизането в сила на актуализираните такси за ползване на гробно място за вечни времена и за ползване на гробно място за срок до 15 години до 17 ноември (неделя) гражданите могат да заплатят стария размер на таксите.
До неделя включително гишетата в административната сграда на Гробищния парк в Шумен (вляво от входа) ще работят от 8,00 часа сутринта с удължено работно време - докато бъдат обслужени всички желаещи да заплатят такси.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Нвга са погребат
Анонимен
Бързайте да резервирате гробовете, после вкупом скачайте вътре! Как може такъв срам и позор, пари ще събирате ?
След 300 години кой ще каже кой платил и кой не?
Анонимен
Кости от гробове в Шумен се вадеха, в навечерието на осемдесетте години при ликвидацията на гробището, сега "Студентски парк". Там са костите на бележити шуменци и паметници, които са класика в скулптурата, и поруганата признателност. Стойков, от коя партията си? . Уникален нагаждач! Проф. Христов, поздравявам ви за всестранно развитите ръководни кадри!
Бог да ви е на помощ!!!
Анонимен
Каква красива снимка!Кал и дупки до ушите!!!!!
До кмета
Успя ли да стигнеш доГробищата.Пътя добре л
беше
Анонимен
Я погледнете !Как газите в тази кочина?
Анонимен
Ей. Ако се вдигне на протест няма да има общински съвет. Да връщате парите на хората и да си остане старото положение... Аматьори. Няма да говоим че ви плащаме заплати и втори път намеихте да ни вземете парите
Анонимен
Айде стига. Няма такова краде и ограбване на бедните дядофци и баби в града пак да гласувате за тези...
Анонимен
Шумен ще стане и няма да стане тая работа. Искам да знам с всяка стотинка която взех те какво ще правите...