Да помислим за планирането и изграждането на централа на Черно море за обезсоляване на водата, предлага бившият министър на околната среда и водите и вицепремиер в кабинета "Петков" - Борислав Сандов. Според него нямаме друга алтернатива, за да избегнем водните режими, а такива застрашават много населени места, особено по Южното Черноморие, коментира той в интервю за БНР.
Нямаме друга алтернатива за регионите по крайбрежието, за да избегнем водни режими, смята бившият екоминистър.
"Нямаме алтернатива за тези региони. Трайно е засушаването в Черноморския регион. Редица държави вече имат централи за обезсоляване на вода. В Черно море е по-ниска солеността. Подобна инсталация обаче не се изгражда от днес за утре. В рамките на следващото десетилетие ще сме в крайна необходимост от подобна алтернатива за Южното ни Черноморие", коментира той.
Необходимо е и оптимизиране на потенциала на река Дунав, добави Сандов. Към цялостната картина на водния проблем в страната бившият екоминистър добави и подпочвените води, които не се използват.
"Имаме и липса на стратегия за подпочвените води. Трябва да се направи кадастър на подземната инфраструктура", препоръчва той.
Търсенето на нови решения, според него, се налага, защото "България в голяма степен е усвоила потенциала си по отношение на язовирите".
"Язовирите не са панацея. Трябва да управляваме тези, които имаме, и да търсим алтернативи", смята ръководният кадър от Зелено движение.
"На институционално ниво ние не мислим в средносрочен план. Честата смяна на правителства създава усещане за безвремие", обобщава той проблема с безводието. "Има нужда от структурна реформа в управлението на водите", смята още Борислав Сандов. Той коментира и идеята на земеделския министър Георги Тахов, че трябва да се създаде единен орган, който да поеме управлението на водните ресурси у нас.
"Държавна агенция, както министър Тахов си представя, е един от вариантите. Водите в България в момента се управляват разпарчетосано между няколко министерства. Това не работи и координацията между отделните ведомства не е добра", критикува Сандов.
Отделен е въпросът дали това би трябвало да включва и инфраструктурата, смята той.
"Да се мисли за реформа, която е по-мащабна и да извади водите, а може би и горите, в едно отделно министерство. То трябва да е достатъчно голямо и отговорно. Но заради политическата криза не мисля, че са възможни такива реформи. Това би засегнало множество интереси", заяви Сандов.
На фона на водните режими в Ловеч и Плевен и на много други места в страната, експертите са единодушни, че вода има, а проблемът е в управлението й. Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас - по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК-инфраструктура.
Дир.бг
Коментари
СЕРЖАНТ СИКИШАРОВ
Доста е прав ама има и друг фактор, крайната цена я плаща винаги потребителя а тя няма да е ниска!
Рамзес
Австралия отдавна имат централи за обратна осмоза . При нас е друго . Краденето е много . Нов водопровод за 120 милиона загубите повече . Кал тече плащаш като за Уиски .Вървим и Крадем (ВиК). Е като Династията Кална Вода.
Сияна
Как не се спря за момент
Пацо
Абе тоя нормален ли е?
Никола
Сигурно са му обещали процент, ако пробута тая идея
Асен
Безумни идеи от безумен човек
Пламен
Сандов пак е набарал далавера, от която да изкара едни пари под масата.