С два тържествени концерта шуменската Симфониета ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра и създаванет на Държавна филхармония-Шумен, съобщиха оттам.
Първият ще бъде в Шумен на 27 ноември (сряда) от 18,35 ч. в зала „Проф. Венета Вичева“. Вторият е два дни по-късно в столицата – на 29 ноември от 19,00 ч. в зала „България“.
Музикантите от оркестъра ще върнат публиката назад във времето, като изпълнят същата музикална програма от първия концерт на новия държавен оркестър. Публиката ще чуе: Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3. На диригентския пулт ще застане Славил Димитров - настоящ директор на Симфониета-Шумен, чието развитие в музиката започва от Шумен.
Солисти ще са свързаните с музикалното дело на града, именитата ни пианистка проф. Милена Моллова и известният цигулар Тодор Николаев, учил цигулка в класа на един от най-уважаваните педагози на XX в. проф. Ифра Нийман в престижното висше учебно заведение за музика и театър - The Guildhall School of Music and Drama в Лондон.
Симфониета-Шумен е наследник на най-стария класически оркестър в България, създаден през 1850 г. в Шумен от унгарския емигрант Михай Шафран и Добри Войников.
След Освобождението през 1878 г. диригентът Коста Дюкмеджиев основава в Шумен музикалното дружество “Гусла” и продължава традицията на своите колеги. Под негово ръководство през следващите петдесет години в града се основават камерни, оперетни и струнни състави.
Първият модерен симфоничен оркестър в Шумен се създава през есента на 1941 г. под ръководството на Владимир Василев – диригент и преподавател по музика.
През 1946 г. е създаден нов общоградски оркестър с диригенти Велико Дюкмеджиев и капелмайстора капитан Павловски, заместен от Мирко Каравасилев. В началото на 1949 г. се осигуряват по-добри условия за работа на музикантите – репетиционна зала и субсидия от общината. Гостуват солистите Петър Христосков, Леон Сурожон, Владимир Аврамов и Недялка Симеонова.
През 1954 г. оркестърът придобива статут на държавен културен институт. Това става с държавен указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г.
Концертната дейност на Симфониета-Шумен не се ограничава само в града и региона.
През годините с успех са реализирани редица турнета в България и по света - в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея. Оркестърът е носител на високи национални отличия и награди.
ШУМ.БГ
Коментари
проф стоичков
'симфиниета с два тържествени концерта' по случай необявения режим на водата.
треба да са напрай втори симфоничен оркестар в шумен и втори театър. да са назначат хора на общинска и държавна заплата. пък иначе природонаселението ша събира капачки за нови помпи. мое да са помисли и за шуменска опера. така ше са опраят нещата.
анонимен
150 000 души да ги напрайш на маймуни. никой не може да отиде на място до яз. тича и да види работи ли веца или не и да каже. заслужават си режима и мръсната вода! иначе по две коли имат.