Израелският премиер Бенямин Нетаняху нарече "антисемитско" решението на Международния наказателен съд (МНС) да издаде заповед за арест срещу него и доскорошния министър на отбраната Йоав Галант и се самоопредели като жертва на съвременен вариант на аферата "Драйфус", предаде Франс прес. Израелски официални лица от целия политически спектър реагираха с гняв и възмущение. Това е първият случай, в който се издават заповеди срещу лидери на демократична държава.

МНС поиска аналогична мярка и срещу лидера на палестинското ислямистко движение "Хамас" Ибрахим ал Масри, известен като Мохамед Дейф. Трибуналът, базиран в Хага, подозира тримата във военни престъпления и престъпления срещу човечеството.

"Антисемитското решение на Международния наказателен съд може да бъде оприличено на съвременно издание на процеса срещу Драйфус, който ще завърши по същия начин", се казва в изявление на канцеларията на Нетаняху.

Осъден за шпионаж, разжалван и изпратен в затвора в края на 19 век във Франция, Алфред Драйфус, капитан от еврейски произход във френската армия, е оневинен и реабилитиран няколко години по-късно, отбелязва АФП.

Израелският президент Ицхак Херцог също разкритикува заповедите за арест срещу Нетаняху и Галант, съобщи Ройтерс. "Решението избра страната на тероризма и злото пред демокрацията и свободата и превърна самата система на международното правосъдие в жив щит за престъпленията на "Хамас" срещу човечеството", каза Херцог.

Решението на Международния наказателен съд представлява "мрачен ден за правосъдието и човечеството", каза още Херцог, цитиран от израелската новинарска агенция ТПС и БТА. "Взето недобросъвестно, скандалното решение на МНС превърна общото право в общ присмех. То е подигравка със саможертвата на всички, които се борят за справедливост - от победата на съюзниците над нацистите до днес", каза той.

"Това решение пренебрегва тежкото положение на 101 израелски заложници, държани брутално в плен от "Хамас" в Газа. То пренебрегва циничното използване на собствения си народ като жив щит от страна на "Хамас". То игнорира основния факт, че Израел е бил варварски нападнат и има задължението и правото да защитава своя народ. Не се отчита фактът, че Израел е динамична демокрация, която действа съгласно международното хуманитарно право и полага големи усилия, за да осигури хуманитарните нужди на цивилното население", добави Херцог.

Израелският външен министър Гидеон Саар нарече заповедта "мрачен момент" от историята на МНС и добави, че съдът е загубил всякаква легитимност.

"Израел води екзистенциална битка срещу терористични организации, които нападат, убиват и изнасилват наши граждани, тези заповеди за арест са поощрение за тероризма", каза лидерът на израелската опозиция Яир Лапид.

Крайнодесният израелски министър на вътрешната сигурност Итамар Бен-Гвир разкритикува МНС, че "за пореден път е доказал, че е напълно антисемитски".

"Призоваваме Международния наказателен съд да (повдигне обвинения на) всички лидери на престъпната окупация", казаха от "Хамас".

Басем Наим, високопоставен представител на палестинското ислямистко движение, определи заповедите за арест срещу Нетаняху и Галант като "важна стъпка по пътя към справедливостта и въздаването на справедливост за жертвите, но тя ще остане остане само като мярка на хартия, ако не бъде подкрепена на практика от всички държави".

МНС "е опасна подигравка (с правосъдието). Време е Сенатът на САЩ да се задейства и да санкционира тази безотговорна институция", каза американският сенатор републиканец Линдзи Греъм, който е близък до избрания за президент на Съединените щати Доналд Тръмп.

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Жозеп Борел заяви, че заповедите на МНС срещу Нетаняху и Галант не са политически и съдебното решение трябва да бъде уважено и изпълнено.

Нидерландия ще изпълни заповедта на Международния наказателен съд за арест на Бенямин Нетаняху, Йоав Галант и Мохамед Дейф, даде да се разбере министърът на външните работи Каспар Велдкамп, цитиран от Нидерландската информационна агенция (АНП). Централата на МНС е в нидерландския град Хага.

Говорител на френското Министерство на външните работи се ограничи да каже, че страната ще реагира "в съответствие със статута на МНС".

Решенията на МНС трябва да бъдат уважавани и прилагани, каза външният министър на Йордания Айман ас Сафади. Той подчерта, че "палестинците заслужават справедливост".

"Тази заповед за арест срещу министър-председател на демократична държава и неин бивш министър на отбраната е абсурдна", каза президентът на Централния съвет на евреите в Германия Йозеф Шустер, цитиран от ДПА. Той реагира възмутено и призова германското правителство да не приема подобно обръщане на ролите на престъпник и жертвата.

Нетаняху и Галант подлежат на арест, ако пътуват до държави, които са страни членки на МНС.  Израел не е член на МНС и не признава неговата юрисдикция. Хартата на МНС забранява на съда да преследва граждани на държави с независими съдебни системи.

Съдебните действия бяха инициирани от Палестина, която през 2014 г. беше призната от съда за "държава", което накара израелски представители да обвинят МНС в политизиране.

Най-малко 1200 души бяха убити, а 252 израелци и чужденци бяха взети за заложници при нападенията на "Хамас" срещу израелски селища в близост до границата с Газа на 7 октомври. От останалите 97 заложници повече от 30 са обявени за мъртви. От 2014 г. и 2015 г. "Хамас" държи в плен и двама израелски цивилни. В ръцете на "Хамас" са и телата на двама израелски войници, убити през 2014 г.

dir.bg