В рамките на ден руският президент Владимир Путин подписа два ключови закона - единият забранява рекламирането на живота без деца, а другият - за опрощаване дълговете на новобранците, които се записват да воюват в Украйна.

Насърчаването на живот без деца вече ще се наказва в Русия с тежки глоби, достигащи до един милион рубли (около 9500 долара), предадоха ДПА и БТА.

Животът без деца вече няма да може да бъде рекламиран в интернет пространството, в медиите и в киното. Най-вече той не бива да бъде поощряван сред младите хора, каза председателят на Държавната дума (долната камара на руския парламент) Вячеслав Володин.

"Решението на една жена да не ражда" не се засяга от този закон, уточни Володин, като изтъкна, че целта на законодателството е "да защити младите поколения от разрушителни влияния". Всичко трябва да бъде направено в името на това новите поколения руски граждани да израснат с "традиционни семейни ценности", каза още той.

С този закон Русия иска да насърчи раждаемостта, отбелязва ДПА. Демографската криза в Русия бе изострена от войната в Украйна, която накара много хора да отложат плановете си да създадат семейство.

Населението на Русия намалява през последните години. Ако през 1990 година то е 149 милиона души, сега е малко по-малко от 144 милиона. Според статистически изчисления то може да намалее до между 133 и 136 милиона души до 2050 година.

В същото време Путин подписа и закон за опрощаване на дълговете на новобранците, които се записват да воюват в Украйна, съобщи руското правителство.

Законът предвижда опрощаване на до 10 млн. рубли (95 835 долара) просрочени дългове за лица, които подписват договори с Министерството на отбраната за участие в бойните действия в Украйна за най-малко една година, считано от 1 декември. Законът се прилага за всички потенциални новобранци, срещу които е започнала процедура за събиране на дългове преди 1 декември.

Русия насърчава набирането на военнослужещи, като предлага все по-големи възнаграждения, в някои случаи в пъти по-големи от средната заплата, на желаещите да се сражават в Украйна. Тази тактика позволи на армията да увеличи личния състав в зоната на конфликта, като в същото време се избягва нова обща мобилизация, която предизвика масово бягство от Русия през септември 2022 г.

Данните на централната банка показаха, че руснаците поемат нарастващи нива на потребителски дългове, откакто Кремъл изпрати десетки хиляди войници в Украйна през 2022 г., въпреки че руската Централна банка увеличи основния си лихвен процент до 21% през октомври, отбелязва Ройтерс.

Дир.бг