Великобритания наложи най-големия пакет от санкции срещу руския "сенчест флот", включващ 30 петролни танкера, каза британският външен министър Дейвид Лами, цитиран от Ройтерс. Целта е да се ограничи Кремъл да финансира войната си в Украйна.
Преди срещата на външните министри от Г-7 Лами заяви пред репортери, че Великобритания обявява "най-големия пакет от санкции срещу руския сенчест флот". Външният министър визира флота, който според Великобритания избягва западните ограничения върху руския петрол.
Според изявлението тези кораби, отговорни за транспортирането на петрол и петролни продукти като бензин на стойност над 4,3 милиарда долара през изминалата година, довеждат общия брой петролни танкери, санкционирани от Обединеното кралство до 73.
"Изключително важно е на тази среща на Г-7 всички колеги [...] да продължат да подкрепят Украйна. Ние сме уверени, че Украйна може да разполага със средства и военно оборудване и екипировка, за да премине през 2025 г.", каза Лами.
Външният министър на Великобритания използва срещата на външните министри на Г-7 в Италия, за да накара други страни да поддържат натиск върху военната машина на Русия, успоредно с усилията за засилване на военната и финансова подкрепа за Украйна".
Говорейки на срещата на Г-7 в Италия, Лами подчерта стратегическото значение на тези санкции.
"Приходите от нефта на Русия подклаждат огъня на войната и разрушенията в Украйна. Ще работя с нашите партньори от Г7 и извън тях, за да оказваме непрекъснат натиск върху Кремъл, да нарушим потока на пари в неговия военен фонд, да подкопаем военната му машина и да ограничим злонамереното му поведение в световен мащаб", заяви Лами.
Санкциите са насочени и към застрахователни компании, които поддържат "сенчестия флот", засилвайки финансовия и оперативен натиск върху Русия.
Чрез прекъсване на важни потоци от приходи, Обединеното кралство и неговите съюзници целят да отслабят военните способности на Русия, като същевременно защитават глобалната търговия от опасни морски практики. Русия използва стари танкери - често незастраховани и с неясна собственост, за да изнася суров нефт и нефтови продукти в чужбина, въпреки международните санкции и тези на ЕС и Г-7. Тези дейности породиха опасения и относно риска от екологични катастрофи, включително тежки нефтени разливи.
Тайното претоварване на руски петрол с нова локация
Морето край гръцките острови Лесбос и Хиос е нова локация, в която се извършва тайно претоварване на руски петрол от кораб на кораб, съобщава междувременно в публикация "Блумбърг", цитиран от гръцката телевизия Скай.
Изборът на ново място за тази дейност се е наложил, след като Гърция използва военни учения, за да осуети подобна дейност в Лаконския залив южно от полуостров Пелопонес, пише агенцията.
Около 1 млн. барела месечно дизел, мазут и други петролни продукти се транспортират край островите Лесбос и Хиос в Егейско море, показват данни на аналитичната компания "Вортекса" (Vortexa).
"Блумбърг" допълва, че тази зона е станала популярна едва след като гръцкият военноморски флот проведе учения в Лаконския залив, който по-рано беше локация номер едно за тази практика в Европа.
Увеличаването на случаите на прехвърляне на руски петрол и други горива от кораб на кораб край Европа буди безпокойство за околната среда, доколкото има неясноти за безопасността и застраховките на участващите кораби.
Тази дейност, която понякога се осъществява тайно с изключени транспондери, служи за прикриване на произхода на петрола, като работи за заобикаляне на санкциите срещу Русия и създава още една степен на разграничаване на купувачите от действителните продавачи на товарите.
Прехвърлянето на петрол от кораб на кораб продължава в Лаконския залив, но в много по-малки мащаби след началото на гръцките военноморски учения, допълва "Блумбърг".
Подобни действия се наблюдават и край италианското пристанище Аугуста от май, когато Гърция започна ученията си. На 14 ноември гръцкият военноморски флот ги удължи до средата на март.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Застраховката не кара кораба