Културните, историческите, религиозните, природните забележителности на старите столици и региона на Шумен, както и техният потенциал за развитие на различен вид туризъм, ще се представят по време на двудневен семинар, който ще популяризира българската част от културния маршрут „Св. Кирил и Методий“ на Съвета на Европа“.

Подобно мащабно информационно събитие за представяне на Кирило-Методиевски културен маршрут се провежда за първи път, а домакин е Археологическият музей във Велики Преслав и Кирило-Методиевският научен център при БАН.

Тези две институции са българските представители в международната асоциация, регистрирана в град Злин, Чехия, която е носител на сертификата на Съвета на Европа за културния маршрут „Св. Кирил и Методий“.

Самият европейски маршрут е сертифициран през 2021 г., но досега българското участие в него е минимално, каза днес на пресконференция проф. Силвия Бърлиева от БАН.

„България не е достатъчно представена, а има потенциал, защото тук делото на Кирил и Методий и техните ученици има корените и се знае и помни. За радост сега получихме подкрепа и от държавата в лицето на министъра на културата и неговото министерство и имаме възможност да представим това, което притежаваме. Важно е повече институции и организации да се включат да участват и се надяваме след този семинар това да се случи“, добави проф. Бърлиева.

„Днес и утре, когато е информационният семинар във Велики Преслав, ще представим всички аспекти на българската част от културния маршрут. Ще се представят и научни теми и разработки за Кирил и Методий, местата, които са посетили“, каза директорът на Археологическия музей във Велики Преслав д-р Александър Горчев.

В националния информационен семинар ще вземат участие представители на Института за културните маршрути в Люксембург, на Мораво-Словашкия музей в Ухерске Храдище, Чехия, на Варненската и Великопреславска митрополия, на българските читалища, библиотеки, музеи, религиозни храмове и манастири, образователни организации и научни институции, общински и областни администрации, туристически организации, регионални групи за развитие, местен бизнес, и др.

През 2021 г. културният маршрут на св. Кирил и Методий стана един от 48 културни маршрута на Съвета на Европа, а кирило-методиевската писмена, религиозна и културна традиция още веднъж беше призната за неделима част от европейското културно наследство. Кирило-Методиевото наследство по своя характер е материално и нематериално и включва паметници на графичната култура, на литургичната практика, храмове и манастири, археологически резервати, музеи, стари градски квартали, архитектурни ансамбли, училища и университети, библиотеки и архиви, светски празници и народни обичаи.

В международната асоциация, регистрирана в гр. Злин, Чешката република и носител на сертификата на Съвета на Европа членуват община Солун, община Рим, община Оломоуц, област Братислава и многобройни малки общини от пограничните области между Чехия и Словакия, Институтът за изследване на средновековната култура в Прилеп и Скопският университет от Сев. Македония, както и Супрасълската академия от Полша.

Според направеното през 2020 г. от проф. Славия Бърлиева по заявка на Института за културните маршрути в Люксембург предпроектно проучване, потенциалът за развитие на маршрута обхваща 21 държави.  

В рамките на програмата (може да я видите в прикачения файл) ще бъде открити изложбите „По следите на учениците – Кирило-Методиевският културен маршрут в България“, която представя неголяма част от местата на паметта за светите Седмочисленици по българските земи като опорни точки на бъдещия национален културен маршрут и „Благословен“ на художничката от Благоевград Константина Колева, която вплита глаголицата в картините си.

ШУМ.БГ