Пред британската телевизия "Скай нюз" (Sky News) президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че "горещата фаза" от 33-месечната война може да приключи с предлагане на членство на Украйна в НАТО, като същевременно се позволи на Русия да запази за момента завладяната територия. За завладяната територия може да се преговаря по дипломатически път впоследствие.

Зеленски каза пред "Скай нюз", че поканата трябва официално да важи за територията на цялата страна, тъй като Украйна няма законно право да признае своя територия за руска. Членството в НАТО може тогава първоначално да е в сила само за частта от Украйна, която Киев контролира.

"Никой не ни е предлагал да сме в НАТО само с част от Украйна. Факт е, че това е решение за спиране на горещата фаза на войната, защото можем просто да предоставим членство в НАТО на тази част от Украйна, която е под наш контрол", каза Зеленски, цитиран от Ройтерс и БТА.

"Но поканата трябва да бъде дадена на Украйна в нейните международно признати граници ... Това е, което трябва да направим бързо и тогава Украйна може да си върне другата част от своите територия по дипломатически път."

Дипломати от НАТО казват, че няма консенсус сред членовете алианса да поканят Украйна на този етап. Всяко подобно решение би изисквало съгласието на всичките 32 страни членки на НАТО.

НАТО обяви, че Украйна ще се присъедини към алианса и че върви по "необратим" път към членство. Но не е отправена официална покана, нито е изготвен определен график.

В духа на всичко това украинският външен министър Андрий Сибига е призовал своите колеги от НАТО на срещата си в Брюксел следващата седмица да отправят покана към Украйна за присъединяване към западния военен алианс. Това съобщи Ройтерс, катпо се позова на писмо, до което агенцията е получила достъп.

Писмото отразява подновения стремеж на Украйна да си осигури покана за присъединяване към НАТО, което е част от "плана за победа".за прекратяване на войната, предизвикана от нахлуването на Русия през 2022 г. Планът беше очертан миналия месец от президента Зеленски.

Украйна казва, че е наясно, че не може да се присъедини към алианса докато войната не свърши, но отправянето на покана сега ще покаже на руския президент Владимир Путин, че не може да постигне една от основните му цели - да попречи на Киев да стане член на алианса.

"Поканата не трябва да се разглежда като ескалация", пише Сибига в писмото.

"Напротив, разбирайки ясно, че членството на Украйна в НАТО е неизбежно, Русия ще загуби един от своите основни аргументи за продължаване на тази неоправдана война", пише украинският външен министър.

"Призовавам ви да подкрепите решението да поканите Украйна да се присъедини към алианса като един от резултатите от срещата на външните министри на страните от НАТО на 3-4 декември 2024 г."

Олга Стефанишина, ресорен вицепремиер на Украйна по въпросите на НАТО, каза, че Киев разбира, че консенсусът за покана за присъединяване към НАТО "още го няма", но целта на писмото е била да изпрати силен политически сигнал.

"Изпратихме съобщение до съюзниците, че поканата не е отпаднала, независимо от различните манипулации и спекулации около това", каза Стефанишина пред Ройтерс.

В писмото си Сибига твърди, че покана ще бъде правилен отговор "на постоянната ескалация на войната, която от Русия е отприщила, последната демонстрация на което е участието на десетки хиляди севернокорейски войници и използване на Украйна като полигон за изпитания на нови оръжия".

През последните дни обаче дипломати казаха, че не виждат промени в позицията на страните от НАТО, особено в момент когато са в очакване каква украинска политика ще водят САЩ - доминиращата сила в алианса, при следващата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп.

"Опипване на почвата"

В същото това време Андрий Сибига разговаря с колегите си от България, Норвегия и Гърция. Украинският външен министър съобщи това в своя акаунт в "Екс", предаде снощи Укринформ, на която се позова БТА.

"По време на днешния разговор с моя български колега Иван Кондов се фокусирахме върху начините за по нататъшно развитие на нашето двустранно сътрудничество. Координирахме и позициите си преди големи международни събития. Ценим нашето партньорство и оценяваме подкрепата на България", написа Сибига.

Украинският първи дипломат разговаря и с външния министър на Норвегия Еспен Барт Ейде. Той отново изрази дълбоката си благодарност за решението на Норвегия да разшири дългосрочната си подкрепа за Украйна. "Фокусирахме се върху начините за укрепване на отбранителните способности и енергийната устойчивост на Украйна. Обменихме мнения преди големи международни събития", съобщи Сибига.

Също вчера Сибига разговаря и с гръцкия си колега Йоргос Герапетритис, като благодари на Гърция за подкрепата й за Украйна. "Информирах моя колега за последните руски удари по нашите градове и енергийна система. Обсъдихме разширяване на сътрудничеството и помощта, обменихме мнения преди важни събития", написа Сибига за разговора си с Герапетритис.

Дир.бг