Да бъде изграден първият у нас паметник на Княз Александър I Батенберг предлага Инициативен комитет от Шумен. Монументът на българския монарх ще бъде издигнат пред лятната му резиденция в Държавно предприятие „Кабиюк“.
„През 2025 г. се навършват 140 години от Съединението и у нас спонтанно се роди идеята да направим бюст-паметник на Александър Батенберг, защото в България няма такъв на този наш държавник. Княз Александър I Български е този, който участва в българските войни, обявява Съединението на България и не на последно място възражда конезавода „Кабиюк“, каза днес на заседание на Областната комисия Военни паметници“ Христо Драгозов, председател на Инициативния комитет.
Макетът на паметника, който бе представен днес, е дело на шуменския скулптор Бехчет Данаджъ. Той обясни, че за него е било чест предложението на Инициативния комитет и го е приел веднага.
Общата височина на бюст-паметника ще бъде 2,23 м. „Макетът, който представяме се доближава на 85% до оригинала, който ще се изгради. Самият бюст ще е от бронз“, обясни Бехчет Данаджъ.
Паметникът ще е поставен в ляво от фонтана пред лятната резиденция на княза в „Кабиюк“. Към него ще водят две алеи, като едната ще е за хора, които се придвижват с инвалидни колички. За целта има изготвен архитектурен проект с автор арх. Бойка Ангелова.
Спор в комисията днес предизвика надписът, който ще бъде поставен на паметника. Предложението в момента е той да гласи „Александър I княз на България (1857 г. - 1893 г.)“, като в случая посочените години са на раждането и смъртта на княза.
Красимир Минчев изказа мнение, че ще е по-точно ако в надписа се изпишат годините, в които Александър I Батенберг е бил начело на българската държава - 1879 – 1886 г.
От Инициативния комитет приеха забележката, като уточниха, че ще направят допълнителни консултации с историци и другите институции, които трябва да разрешат изграждането на паметника.
Изграждането на бюст-паметника ще струва 53 936 лв. са изчислили от Инициативния комитет. Количествено-стойностната сметка е разделена на три части – 7 800 лв. са нужни за направа на алеята за хора с увреждания, 11 934 лв. - за площадката около паметника и 34 000 лв. - за самия бюст-паметник.
За набиране на средствата от Инициативния комитет ще разчитат на дарители. „Има отворена банкова сметка, но ще я обявим, след като получим всички разрешения за издигането на паметника“, каза Христо Драгозов.
Инициативният комитет вече е получил разрешение от Министерството на земеделието, което е собственик на конезавода „Кабиюк“. След днешното положително решение на областната комисия „Военни паметници“ документацията за издигането на бюст-паметника на Александър I Батенберг ще се внесе и в Министерствата на отбраната, откъдето са дали предварително одобрение на идеята.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Хубава е идеята!
Българина
Е той си има паметник в БГ във Варна, или плоча или както там се води: moreto.net/novini.php?n=381252 е, още един никога не е излишен :)
Паметник
На Яворов кога ще има в Шумен. Мястото му е ясно от години, вече има изградени два. Ще се създаде красиво пространство в центъра на града. Инициативата би се подкрепила и от малко останалата арменска общност в града. Александър Хайтов би предложил много добър проект. Той е автор на паметника до театър "Васил Друмев"
Анонимен
Направете резиденцията музей, направете Дебелата кория музей
Анонимен
Те хубаво че ще правят паметник но докато го направят и ще затрият конезавода.
Анонимен
Само крадци в тоя кабиюк. Доскоро музея го половаха за публичен дом директорите на конезавода.
Анонимен
Жалко че ще закрият кабиюк. Но паметника може да остане
МР
Поздравления за идеята! Неслучайно е казано, че Съединението прави силата!
Адмирации също и за г-дин Данаджъ!
Анонимен
Икономиката кога ?