Да бъде изграден първият у нас паметник на Княз Александър I Батенберг предлага Инициативен комитет от Шумен. Монументът на българския монарх ще бъде издигнат пред лятната му резиденция в Държавно предприятие „Кабиюк“.
„През 2025 г. се навършват 140 години от Съединението и у нас спонтанно се роди идеята да направим бюст-паметник на Александър Батенберг, защото в България няма такъв на този наш държавник. Княз Александър I Български е този, който участва в българските войни, обявява Съединението на България и не на последно място възражда конезавода „Кабиюк“, каза днес на заседание на Областната комисия Военни паметници“ Христо Драгозов, председател на Инициативния комитет.
Макетът на паметника, който бе представен днес, е дело на шуменския скулптор Бехчет Данаджъ. Той обясни, че за него е било чест предложението на Инициативния комитет и го е приел веднага.
Общата височина на бюст-паметника ще бъде 2,23 м. „Макетът, който представяме се доближава на 85% до оригинала, който ще се изгради. Самият бюст ще е от бронз“, обясни Бехчет Данаджъ.
Паметникът ще е поставен в ляво от фонтана пред лятната резиденция на княза в „Кабиюк“. Към него ще водят две алеи, като едната ще е за хора, които се придвижват с инвалидни колички. За целта има изготвен архитектурен проект с автор арх. Бойка Ангелова.
Спор в комисията днес предизвика надписът, който ще бъде поставен на паметника. Предложението в момента е той да гласи „Александър I княз на България (1857 г. - 1893 г.)“, като в случая посочените години са на раждането и смъртта на княза.
Красимир Минчев изказа мнение, че ще е по-точно ако в надписа се изпишат годините, в които Александър I Батенберг е бил начело на българската държава - 1879 – 1886 г.
От Инициативния комитет приеха забележката, като уточниха, че ще направят допълнителни консултации с историци и другите институции, които трябва да разрешат изграждането на паметника.
Изграждането на бюст-паметника ще струва 53 936 лв. са изчислили от Инициативния комитет. Количествено-стойностната сметка е разделена на три части – 7 800 лв. са нужни за направа на алеята за хора с увреждания, 11 934 лв. - за площадката около паметника и 34 000 лв. - за самия бюст-паметник.
За набиране на средствата от Инициативния комитет ще разчитат на дарители. „Има отворена банкова сметка, но ще я обявим, след като получим всички разрешения за издигането на паметника“, каза Христо Драгозов.
Инициативният комитет вече е получил разрешение от Министерството на земеделието, което е собственик на конезавода „Кабиюк“. След днешното положително решение на областната комисия „Военни паметници“ документацията за издигането на бюст-паметника на Александър I Батенберг ще се внесе и в Министерствата на отбраната, откъдето са дали предварително одобрение на идеята.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
ох кога ще спрем да величаем хора от миналото и да се огледаме какво става край нас? Защо не се мисли как да се помогне на възрастни самотни хора които ще мръзнат тази зима, на деца на които родителите няма да имат възможност да купят играчки за Коледа, да се оправят изпокъртените улици в града за да е достъпен за инвалиди, и да се помогне на семействата които едва свързват двата края.
Слави
Браво!Сполучлива идея.И защо обаче някакъв си Минчев се е обаждал с неуместни предложения?На паметниците в цял свят се поставят две дати- рождение и кончина.
Анонимен
Струва ми се редно на един паметник да са изписани датите на раждането и смъртта, но само, когато е надгробен. В случая обаче този бюст ще стои пред резиденция на монарх и затова би трябвало да се изпишат датите, свързани с царуването му.
Анонимен
Тоя БИВОЛАР РАЗБРА , ЧЕ КАТО КАМЕНОДЕЛЕЦ НЕ СТАВА И СЕГА СЕ МЪЧИ ДА СЕ ИЗДОКАРА ЗА ЛЕЯР ОТ ЗАВОДА .... НЯМА ЛИ КОЙ ДА МУ КАЖЕ, ЧЕ НЕ СТАВА ДОРИ И ЗА ГРОБАР. ДОБРЕ, ЧЕ Е ДПС-ТО...
,