Водни оръдия и фойерверки, сълзотворен газ, полицейско насилие върху демонстранти и журналисти - това беше картината в четвъртата протестна нощ в Тбилиси и в още няколко от големите грузински градове. Демонстрантите протестират срещу правителството на партия "Грузинска мечта", което реши да замрази членството на страната в Европейския съюз за няколко години.
Цяла нощ специалните части водиха истинска битка на централния булевард "Шота Руставели" в Тбилиси срещу недоволните от управляващата партия "Грузинска мечта", съобщава пратеникът на БНТ в грузинската столица.
В истинско бойно поле се превърна централният столичен булевард - задимен и с издигнати барикади.
Голям брой протестиращи бяха бити и удряни от спецчастите. Атакувани бяха и журналисти.
Протестиращите изстрелваха фойерверки по полицаите, а те пък ги обливаха с ледени душове от водометите.
По официални данни в ареста са 224 демонстранти, а за четири дни от началото на протестите са пострадали и 113 служители на реда. Тази сутрин министерството на вътрешните работи съобщи, че 21 полицаи са получили наранявания, някои от които "сериозни", по време на демонстрациите и сблъсъците от предишния ден.
В друг грузински град - Вака, полицаите употребиха насилие върху журналиста Георги Басхаджаури заради заснетите от него кадри на употреба на физическа сила върху протестиращи.
Видеоклипове в социалната мрежа документираха полицейското посегателство върху граждани и представители на медиите.
Асоциацията на младите юристи в Грузия (GYLA) обяви, че полицейското насилие е добило масов характер, което е недопустимо.
От организацията добавиха, че по време на разгонването на митинга спецподразделенията са длъжни да предоставят на гражданите възможност свободно да се изтеглят от територията на протеста. Юристите обръщат внимание и върху използването на сълзотворен газ. По техни данни е упражнено насилие над журналисти и физическа разправа с тях, включително и с използване на водомети, както и нарочно повреждане на медийното оборудване за заснемане на протеста.
Свещениците от храма "Кашуети" в Тбилиси, който е недалеч от парламента, отвориха вратите му, така че бягащите да намерят убежище и препречиха входа на църквата, за да спрат спецчастите да нахлуят в него в преследване на демонстранти.
Към протеста се присъединиха и ученици от столични училища заедно с учителите си.
С настъпване на утрото спецназ притиснаха хората в станцията на метрото на бул. "Руставели", след което протестиращите се разотидоха, съобщава Телеграм каналът "Тбилиси Грузия". Сред задържаните се оказа и председателят на опозиционна партия "Гирчи — повече свобода" Зураб Джапаридзе. Полицаите започнаха да разрушават на барикадите след нощните стълкновения.
Премиерът Иракли Кобахидзе заяви, че са станали жертва на лъжи на опозицията и отхвърли призивите за нови избори, съобщава Би Би Си.
Той потвърди информацията, че посланикът на Грузия в САЩ Дейвид Залкалиани е станал последният висш дипломат, който се е оттеглил, обяснявайки, че е бил подложен на значителен натиск. Кобахидзе се опита да отрече причината за протестите, която е замразяването на преговорите за членство в ЕС и отлагането му, като каза в неделя, че "не сме спрели нищо, това е лъжа".
Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили заяви тази сутрин, че протестите на проевропейските граждани "нямат признаци за спиране" в кавказката страна, цитира я БТА. "Още една впечатляваща нощ, в която грузинците твърдо защитиха конституцията си и европейския си избор", коментира Зурабишвили в социалната мрежа "Екс".
"Решителността на протестиращите не показва признаци на спиране", увери президентката, която е в опозиция на правителството, но има много ограничени правомощия. Самата Зурабишвили, която е и френска гражданка, преди ден отказа да напусне президентския пост в края на месеца, когато мандатът й изтича, с аргумента, че избраното правителство е нелегитимно.
Премиерът Иракли Кобахидзе й отвърна, че разбира емоцията й, но я подкани да освободи поста. Министър-председателят категорично изключи възможността за провеждане на нови избори. "Със сигурност няма (да го направим)", отговори той на журналистическо запитване възможен ли е подобен сюжет.
На фона на сблъсъците в Грузия председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен подчерта солидарността на ЕС с грузинските граждани, стремящи се към европейско бъдеще.
"Вратата към ЕС остава отворена", написа Фон дер Лайен в социалната мрежа, цитира я БТА. Според нея "връщането на Грузия по пътя към ЕС е в ръцете на грузинското ръководство".
Партията "Грузинска мечта", която е на власт от 2012 г. и е обвинявана от опонентите си в проруски авторитаризъм, в четвъртък предизвика нова вълна от протести, след като отложи преговорите за членство в Европейския съюз до 2028 г.
Тази цел е толкова важна за Грузия, че е залегнала в конституцията на бившата съветска република, припомня АФП.
dir.bg
Коментари
Анонимен
"Повече от 7,6 милиона деца под пет години в зоните на войната след 11 септември страдат от остро недохранване."
"Непреките смъртни случаи във войната от отекващи ефекти, като недохранване и унищожаване на системите за здравеопазване и околната среда, далеч надхвърлят смъртните случаи в битка."