През тази учебна година в образователните институции в област Шумен се обучават 580 деца и ученици със специални образователни потребности. За техното обучение са осигурени повече от 135 ресурсни учители, логопеди, психолози, слухово-речев рехабилитатор и 25 помощници на учителя.
Информацията е на Регионалното управление на образованието и бе представена на заседание на Областния съвет за хората с увреждания, председателствано от областния управител Бейнур Ахмед, съобщиха от пресцентъра на областната администрация.
От РУО – Шумен съобщиха още, че по отношение на достъпната архитектурна среда в 15 образователни институции са изградени асансьори и механизирани съоръжения, а в 55 има рампи, подходи, платформи и други съоръжения.
Като проблем бе посочена необходимостта общинските администрации, съвместно с образователните институции, да предприемат необходимите действия за осигуряване на достъпна среда на местата, където няма изградени съоръжения за достъп за хора с увреждания.
По отношение на осигуряването на възможности за трудова заетост от Бюрото по труда съобщиха, че в края на месец ноември регистрираните лица с трайни увреждания са общо 152 души. По националната програма „Заетост и обучение за хора с трайни увреждания“ работят 19 души. По насърчителни мерки за заетост и обучение са включени общо трима, а по проекти на социални партньори в обучение - общо 12 души с трайни увреждания.
На заседанието представителите на Регионалната организация на съюза на инвалидите и на Регионалната организация на съюза на слепите поставиха въпроси за достъпността на околната среда. Като много сериозен проблем беше коментирана необходимостта от осигуряването на достатъчно места за паркиране за хората в неравностойно положение на територията на град Шумен. Големи трудности има и при намирането на подходяща заетост, въпреки участието на хората в обучения и преквалификации.
Областният управител призова институциите и съюзните организации заедно да обсъждат и да търсят решения на проблемите, като се ангажира Областна администрация да оказва необходимото съдействие и подкрепа.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Мале мале, ресурсни учители!!! Завалийте ги мързи да гледат!!!
Анонимен
"Завалийте" казваш?
Анонимен
А, психолози, кога ще има във всяко учебно заведение?
Храбрият с бялатс риза
Западно влияние ,фалшива храна имитация на продикти .Хората се хранят основно с менте храна от фашистките вериги и вижте какво се случва с децата.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Друго си е да си хапнеш родна агнешко с чума.
Анонимен
Толкова мързеливи учители няма!Да не назовавм имена, подсещат се сами!!! Има една такава дето не излиза от кръчмите, в Шумен и Варна!!!
Анонимен
Е значи не я мързи, щом ходи на кръчми чак във Варна.
Анонимен
Всичко е много добре,но да се вземе истинският пример от западните демокрации.1 нуждаещ 1 придружаващ постояно учител.