Новият генерален секретар на НАТО предупреди Доналд Тръмп, че САЩ ще се изправят пред „страшна заплаха“ от Китай, Иран и Северна Корея, ако Украйна бъде принудена да подпише мирно споразумение при условия, които са благоприятни за Москва.
Рюте отбеляза рисковете от доставката на Русия на ракетна технология на Северна Корея и пари на Иран. В очевидно споменаване на Тайван той каза, че китайският президент Си Дзинпин „може да се замисли за нещо друго в бъдеще, ако няма добра сделка за Украйна“.

„Не можем да имаме ситуация, в която [лидерът на Северна Корея] Ким Чен Ун и руският лидер, и Си Дзинпин и Иран са доволни един от друг, защото стигнахме до сделка, която не е добра за Украйна, защото в дългосрочен план това ще бъде сериозна заплаха за сигурността не само за Европа, но и за САЩ“, каза Рюте пред Financial Times в първото си интервю като ръководител на западния военен алианс.
Рюте заяви още, че е изтъкнал това пред Тръмп на срещата им във Флорида на 22 ноември, като част от усилията да убеди новоизбрания президент на САЩ да остане ангажиран със западните съюзници и да продължи американската подкрепа за Украйна.

„Вижте ракетната технология, която сега се изпраща от Русия в Северна Корея, която представлява сериозна заплаха не само за Южна Корея, Япония, но и за континенталната част на САЩ“, каза Рюте пред Тръмп. "Иран получава пари от Русия в замяна, например, на ракети, но също и на технология за дронове. А парите се използват за подпомагане на Хизбула и Хамас, но също и за насочване на конфликта извън региона. Така че фактът, че Иран, Северна Корея, Китай и Русия работят толкова тясно заедно [означава], че тези различни части на света, където има конфликт и трябва да се управляват от политици, се свързват все повече и повече. И има един Си Дзинпин, който следи много внимателно какво ще излезе от това“, добави той, в очевидно позоваване на страховете, че ако на Русия бъде позволено да завземе големи части от Украйна, Си може да се почувства насърчен да използва сила срещу Тайван."

По време на кампанията си за президент Тръмп се зарече да сложи край на войната в Украйна за „24 часа“. Той избра бившия генерал Кийт Келог за свой специален пратеник за Украйна и Русия, който призова за замразяване на съществуващите бойни линии и принуждаване на Киев и Москва да седнат на масата за преговори.

Рюте встъпи в длъжност през октомври със сериозен опит в успешната работа с Тръмп по време на първото му президентство. Бившият холандски премиер беше неразделна част от натиска през 2018 г. към съюзниците от НАТО да харчат повече за отбрана, за да предотвратят заплахата на Тръмп да оттегли подкрепата на САЩ за алианса.

Рюте ще председателства срещата на външните министри на НАТО в Брюксел във вторник, където първият дипломат на Украйна призова страната да получи официална покана за присъединяване към алианса, нещо, което САЩ и Германия, по-специално, изключиха в близко бъдеще.

Генералният секретар каза, че увеличаването на военната подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски преди евентуални мирни преговори е по-важно от дебата кога може да бъде предложено членство.

Най-важното нещо сега е да се уверим, че когато Зеленски реши да започне мирни преговори, той може да направи това от позиция на сила“, каза Рюте. „Това за мен сега е приоритет номер едно.”

Той каза, че последователността на мирните преговори и поканата за членство в НАТО „е нещо, за което съюзниците явно се консултират помежду си; коя би могла да бъде най-добрата следваща стъпка и как да работим върху това“.

„Но това, което винаги им казвам, когато ме питат: казвам, добре, всичко е много добре и трябва да проведем тези дебати, но в близко бъдеще най-важното нещо е да получите вашата военна помощ в Украйна, особено противовъздушната отбрана, но също и нападателните системи, от които се нуждаят, за да водят война."

Дир.бг