Шеста поредна нощ на протести в Грузия срещу правителството, което засега замрази преговорите с ЕС за членството на страната. Кабинетът на Иракли Кобахидзе се отказа и от евросредства до 2028 г. Вълната от протести започна на 28 ноември след обявеното решение. 

Протестиращите отново се събраха край парламента и на знаковия централен булевард "Руставели".

Последва познатият вече сблъсък между органите на реда, които използват водни оръдия и сълзотворен газ, за да ги разпръснат, а демонстрантите изстрелват срещу тях фойерверки и насочват лазери срещу полицаите, за да ги заслепят.

Продължават и арестите. За първите няколко дни на протестите бяха арестувани над 220 недоволни от антиевропейския курс на правителството, като сред тях имаше и задържани журналисти, върху беше упражнено полицейско насилие, а камерите им - отнети.

Омбудсманът на Грузия обвини полицията в издевателства над задържаните по време на протестите, предаде БНТ, чийто екип беше обгазен от силите на реда тази нощ.

Протестиращи съобщават в Телеграм, че специалните сили не се свенят да използват сълзотворен газ дори срещу линейките, а някои от демонстрантите вдигнаха рози срещу водните залпове на спецчастите.

Протестиращите снощи включиха в арсенала си и лазери с насочващи светлини, за да заслепят спецчастите

По време на митинга пред парламента криминалисти задържаха 25-годишен мъж с две стъклени бутилки с коктейл "Молотов" и парцали. Той е обвинен, че е подготвял взрив, съобщи ТАСС.

Един от демонстрантите пък рани телевизионния оператор на Първия канал на грузинската обществена телевизия Бесо Гаприндашвили, след като изстреля по него фойерверк. Мъжът е с ранена ръка и е откаран в болница.

Съединените щати осъдиха използването на "прекомерна сила" срещу демонстрантите, след като ден по-рано организацията на младите юристи в Грузия алармира за прекомерна употреба на сила от спецчастите и недопустимо насилие над гражданите.

Протестиращи съобщават в Телеграм, че специалните сили не се свенят да използват сълзотворен газ дори срещу линейките, а някои от демонстрантите вдигнаха рози срещу водните залпове на спецчастите тази вечер.

Премиерът Иракли Кобахидзе от своя страна многократно похвали действията на полицията. Той разкритикува неправителствените организации и политическите си съперници, като обвини опозицията, че е "организирала насилието", предаде БТА.

По-рано днес Конституционният съд на Грузия отказа да обяви за недействителни парламентарните избори от 26 октомври. Те бяха спечелени от управляващата партия "Грузинска мечта", но опозицията твърди, че вотът е опорочен.

"Конституционният съд не допусна за разглеждане жалбите [...], с които се иска признаване на изборите от 26 октомври за противоконституционни", се казва в изявлението на съда, като се допълва, че решението е "окончателно".

Единственото искане на протестиращите е повторение на изборите, коментира западно ориентираната президентка на страната Саломе Зурабишвили, чийто мандат изтича в края на месеца, но тя не желае да освободи поста, защото не иска да оставя страната в ръцете не нелигитимно, според нея, правителство. 

Преди ден Зурабишвили призова и учениците в Тбилиси да излязат на протеста заедно с учителите си.

Тийнейджъри в Тбилиси пък посегнаха на учителка, защото не им позволила да напуснат сградата на училището, за да се присъединят към демонстрантите, става видно от кадри в Телеграм канала "Тбилиси Грузия".

В отговор учениците започнаха да надуват свирките и да развяват знаменца, да скандират и да се смеят, а една ученичка дори посяга на преподавателката, когато се намесва втора учителка. Преди това ученик отнася възпитателно перване с ръка от педагожката, която не го пуска да излезе навън.

Пред Операта на бул. "Руставели" тази вечер раздаваха на протестиращите гореща супа, а снощи в един от казаните имаше приготвена супа и специално за вегани.

Появи се и информация, че грузинци, които воюват на страната на Украйна като доброволци, се готвят да се завърнат в родината, за да се присъединят към протестите, твърди ТАСС.

Само на метри от стълкновенията край парламента в Тбилиси младежи празнуваха рожден ден насред протеста и пееха емблематичната песен, известна в цял свят. 

Дир.бг