Край на ръчното записване в картон на заеманите от РБ „Стилиян Чилингиров“ книги. Библиотеката въвежда система за радио честотната идентификация (RFID), каквато сме виждали по магазините.
Посредством нея читателите могат да се възползват от високата степен на автоматизация и могат лесно да заемат и връщат книги без намеса на библиотечен служител.
„Това е един вид система за самообслужване на читателите. Всяка книга разполага с чип, чрез който тя се идентифицира от системата и може да се заеме, презапише, върне. Идеята е по-бързо и лесно читателите ни да се обслужват“, обясни за ШУМ.БГ директорът на библиотеката Росица Добрева.
Тя допълни, че с въвеждането на новата технология ще се улесни много и процесът по инвентаризация на библиотечния фонд. „Ако досега описването на книги и други единици от фонда отнемаше месеци, то това сега ще става за няколко дни“, каза още Добрева.
Към момента системата все още не работи с пълния си потенциал. На входа на заемния отдел за възрастни е монтирана рамка с детектори. Тя открива дали дадена книга се изнася неоторизирано. При засичане на такова, се включва звукова и светлинна сигнализация.
Съвсем скоро обаче ще се инсталира и машината за автоматично заемане и връщане на книги.
Въвеждането на RFID технологията става възможно след спечелен проект към Министерството на културата за технологично обновление и оборудване на библиотеките.
Сумата по спечеления от шуменската библиотека проект е 75 000 лв.
„Със средствата по проекта ще въведем безконтактното заемане и връщане на книги и в Детски отдел. Освен това с част от парите ще закупим техника и оборудване за звукозаписното ни студио. Ремонт на помещението ще извършим с наши средства. Студиото ще може да се ползва безплатно от хората с читателски карти. В него ще записваме например подкасти за книги“, допълни директорът на РБ „Стилиян Чилингиров“.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
икономиката кога ?
Анонимен
Беше ясно, че кокошките, които роботят там ще бъдат заменени от тъпа машина. ☕
Анонимен
Изглежда се заблуждаваш, че единствената дейност на библиотекарите е заемането на книги. Много си далеч от истината.
Знайко
Много по-голямо очарование си имаше, когато бяха налични и функционираха дървените шкафове с каталози и да ровиш, за да откриеш дадено заглавие. Колкото повече се дигитализира всичко, толкова човек затъпява... Кому е нужна тази машина? Повече клиенти едва ли ще има. С всяка изминала година заетите книги намаляват... Много тъжно!
Анонимен
Писна ми от машини
Петър Минчев
Представете си дама с голяма дамска чанта! В чантата руло фолио. Машината против кражби ще запищи, ама друг път.
Анонимен
Браво кмете!
Мюмюн
Кой чете книги бе
Койчева
Четат книги тези, които обичат четенето. В библиотеката ни има много нови книги. Богатство е, че я има в нашия град.