Румънският крайнодесен кандидат за президент Калин Джорджеску заяви в интервю за агенция Ройтерс днес, че ще забрани износа на украинско зърно през Румъния и военната помощ за Киев, ако бъде избран за президент. Той добави, че Букурещ не е задължен да се придържа към ангажиментите за отбранителни разходи на НАТО.

Ултранционалистът Джорджеску, който говори пред Ройтерс преди балотажа в неделя, също така постави под въпрос ефективността на финансирането от Европейския съюз и каза, че интересите на Румъния ще са на първо място, ако спечели.

Ако Джорджеску победи проевропейския центрист Елена Ласкони, Румъния може да се окаже изолирана в източния фланг и ключовата й подкрепа в рамките на НАТО за Украйна срещу руската инвазия може да отпадне, отбелязва агенцията.

Откакто Русия атакува Украйна, Румъния е помогнала за износа на милиони тонове украинско зърно през черноморското й пристанище Констанца, обучавала е украински пилоти и е дарила система за противовъздушна отбрана Пейтриът на Киев, напомня Ройтерс.

Всичко това ще спре, ако той спечели изборите, заяви Джорджеску.

"Как мога да се съглася с това? Невъзможно е. Румъния и румънският народ са на първо място", подчерта той. "Немислимо е да има война непосредствено до нас в сърцето на Европа, така че приоритетът определено ще бъде тази война в Украйна да бъде спряна незабавно".

Румъния, членка на ЕС и НАТО, има 650-километрова обща граница с Украйна и е домакин на американска противоракетна система и постоянна бойна група на НАТО - неща, които Джорджеску казва, че не са сред приоритетите му.

На въпрос подкрепя ли ангажимента на НАТО всяка членка да харчи годишно по 2 процента от БВП за отбрана, той каза: "Това е изключително второстепенно, дори не ме интересува".

"Важното за румънския народ е да е щастлив. Те не могат да бъдат щастливи, харчейки пари за други неща. Ако НАТО е отбранителен (алианс), трябва да остане отбранителен. Аз вярвам в едно нещо - Румъния няма задължение към никого", подчертава той.

Джорджеску заяви също, че румънски компании трябва да притежават мажоритарния дял във всякакви съвместни предприятия с чужди инвеститори. Той също така критикува приватизацията на държавни активи, особено в енергийния сектор.

Попитан как вижда офшорния газов проект, разработван съвместно от австрийската компания ОМВ Петром и румънската държавна компания Ромгаз, смятан за една от ключовите алтернативи за руските газови доставки в Европа, Джорджеску каза: "Предпочитам да не го виждам, но ще го видя от 9 декември".

В отделни коментари днес той също така постави под въпрос ефективността на европейското финансиране, което е подпомагало икономическия растеж и инфраструктурното развитие на една от най-бедните членки на ЕС. "Помогнали ли са ни еврофондовете? Зависим ли от еврофондовете? Тази страна не може ли да произвежда? Нямаме ли други инвеститори? Има пари навсякъде в този свят, нека да ви кажа", посочи той.

Ройтерс отбелязва, че социологически проучвания показват, че обществената подкрепа за Джорджеску достига близо 60 процента, но около 40 процента от гласоподавателите казват, че все още не са решили, което прави резултатът от балотажа труден за прогнозиране, според анализаторите.

На втория кръг на президентските избори на 8 декември 62-годишният Джорджеску ще се изправи срещу 52-годишната Елена Ласкони, лидер на центристкия реформистки "Съюз за спасение на Румъния", която се класира втора на първия кръг на изборите.

Дир.бг