Руското министерство на отбраната съобщи, че украинската атака срещу военното летище в град Таганрог е била с шест доставени от САЩ ракети ATACMS, като има пострадали. 

В официалното съобщение на военното ведомство се казва, че украинската армия е изстреляла шест американски балистични ракети, като две от тях са били свалени от руската противовъздушна отбрана, а останалите четири са били отклонени от целта.

"При падането на отломки от свалените ракети има пострадали от личния състав на летището", допълват от руското МО.

От Москва твърдят, че две сгради на територията на летището, както и военни и цивилни автомобили, са с нанесени щети от осколки.

"Тази атака със западни далекобойни оръжия няма да остане без отговор и ще бъдат взети съответните мерки", пише още в изявлението.

На 21 ноември Русия изстреля срещу Украйна нова хиперзвукова балистична ракета със среден обсег на действие, наречена "Орешник", припомня Ройтерс. Президентът Владимир Путин посочи тогава, че това е пряк отговор на ударите на украинската армия по Русия с американски и британски ракети.

В оценка на американското разузнаване пък се казва, че Русия може да използва пак новата си балистична ракета със среден обсег срещу Украйна "в близките дни", предаде Ройтерс, като се позова на представител на администрацията на президента Джо Байдън. Вашингтон обаче не смята, че "Орешник" е оръжие, което може да реши изхода от войната.

Представителят каза още, цитиран от Асошиейтед прес, че Русия има малко от тези ракети, като ядрените глави, които те може да носят, са по-малки отколкото тези на ракетите, с които Русия редовно обстрелва Украйна.

На 19 ноември, след като получи разрешение от правителството на президента Джо Байдън, Украйна да атакува Русия с ракети АТАКМС . Два дни по-късно Киев нанесе удари по руска територия с американски ракети ХАЙМАРС (HIMARS), както и с британски ракети "Сторм Шадоу" (Storm Shadow).

След тези атаки Путин заяви, че войната в Украйна ескалира в посока глобален конфликт, и предупреди Запада, че Москва може да нанесе ответен удар, посочва Ройтерс.

Войната навлиза в етап, определян от някои руски и западни официални лица като "финален" и "най-опасен". Силите на Москва напредват с най-бързите си темпове от първите седмици на войната.

Избраният американски президент Доналд Тръмп, който встъпва в длъжност следващия месец, настоява за спиране на огъня и започването а преговори, с които бързо да се сложи край на войната. По този начин Тръмп поставя под въпрос дългосрочната американска подкрепа за Украйна.

 dir.bg