Кметът на Шумен Христо Христов определи отминаващата 2024-та като трудна година, но и като година, в която са стартирани рекорден брой проекти, чието изпълнение предстои през 2025-а.
На последния за годината отчетен брифинг в ресторанта на кметството присъстваха заместник-кметовете и секретарят на общината.
„Най-важното е не какво ние ще кажем, а как шуменци изпращат 2024 година. За нас беше трудна година. Направихме всичко възможно да подготвим стартовете на много проекти. Аз благодаря на целия състав на общинска администрация за усилията, които положи, за да може това да стане реалност и през 2025 да успеем да завършим плувния басейн, да завършим окончателно бул. „Ришки проход“, „Университетска“, да започнем и завършим бул. „Симеон Велики“, да започнем Градския стадион, ремонтите на зала „Младост“ и зала „Арена“, улиците „Северна“ и „Марица“ и „Раковска“, двата участъка от пътя за Лозево, да стартира санирането на блоковете, изпълнението на Програма „Въздух“, където имаме да подменим стари отоплителни тела с нови климатици. Освен това, санирането на сградите на общината на музея и на библиотеката, на зала „Плиска“ и кметството в село Мадара, да стартира проектът за инсталацията за биоразградимите отпадъци, да започне ремонтът на Трето основно училище, Старческия дом, Детска градина „Братя Грим“, двата проекта за подобряване на градска среда. Да не забравяме и електрическите автобуси, които трябва да дойдат в началото на годината, проектът за зоологическата градина, проектът за така наречените „кални петна“, да стартира за трети път процедурата за осветлението в града и в села... Пропускам вероятно нещо, но това, което изредих е невероятно голям обем от работа и отговорности, които ние поемаме и се ангажираме да стартираме и да изпълним“, каза в отчета си кметът Христов.
Той не скри, че възможен проблем би било забавянето на сключването на останалите 6 споразумения с МРРБ за финансиране на инфраструктурни обекти, най-скъпият от които е Градския стадион. „Всичко, което е зависело от нас, ние сме го направили – подали сме документите преди повече от 4 – 5 месеца и чакаме да ни извикат за сключване на споразуменията. Средства няма да загубим, но ще ни забави изпълнението на проектите“, каза кметът.
Особено внимание в изложението си кметът обърна на предложението за изграждане на завод за преработка на отпадъците.
„Не знам защо се спекулира и защо не се изложи на шуменските граждани обективната истина. От такса битови отпадъци ние трябва да осигурим 11 милиона. От тях 5 милиона лева ние трябва да заделим за преработката на боклука в Езерово. Според инвестиционното предложение на фирмата ние да не плащаме нищо за боклука, тъй като те го разглеждат като суровина. Дори предлагат 10% от печалбата да се дава на общината“, каза Христов.
Ако се построи завод за боклука, тези 5 милиона биха се спестили на общината и в такъв случай от шуменци ще трябва да се събират не 11, а 6 милиона годишно, което логично би довело до намаляване на таксата за смет.
„Аз този меморандум няма да го подпиша, без да съм го внесъл в Общинския съвет, да се даде гласност и публичният орган да вземе решение. Ако те ми кажат да подпиша, аз ще подпиша, ако кажат да не го подписвам – няма да го подпиша. Но да се спекулира, че общината ще изгради завод, който ще замърсява и ще трови гражданите на Шумен, това е нещо абсурдно. В момента има комисия, която проучва изцяло в детайли инвестиционното предложение, като заключението на тази комисия отново ще бъде входирано на Общинския съвет“, каза още градоначалникът.
Той изказа недоумение защо сега общински съветници изказват съмнения и са като цяло скептични относно проекта, при положение, че той е извикал за разговор всички политически групи предварително и намерението на инвеститора им е било подробно представено. „Това, че някой търси политически дивиденти, то се вижда“, каза кметът.
Той коментира и кадровата обезпеченост на общинска администрация: „Разбира се, че търсим кадри, защото без кадри няма как да направим Шумен по-друг. Търсим професионални експерти и ще продължим да търсим. Там, където някой не си върши работата, ще бъде освобождаван и ще бъде назначаван друг, но Шумен ще върви напред. Това е - никакъв компромис по този въпрос. Който не се справя, се разделяме с него!“
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен старец
На където и да погледнеш, само батаци в Шумен. Жалко че няма надъхани журналисти като Симон Милков, Тина Ивайлова, Васил Иванов, АКФ които да се поразровят малко по-дълбоко. Сигурен съм, че ще излязат интересни материали...
До Стареца
Наистина няма разследваща журналистика в този град...а и всичко се укрива много старателно...
И да ме извинява академичната общност в Шумен, но титлата "професор" си е само за научно-образователната сфера, да не говорим, че половината професори в ШУ са от военното училище
Анонимен
ВИЩТЕ.ЖАЛКАТА ИЛЪЖЛИВА.СТОЙКА.НА.КМЕТЯ.
Анонимен
Кмете, отдавна те разкриха какъв лъжец си и вече никой не ти вярва
Анонимен
И каква излезе тя?
Кмета твърди, че трябва са плащаме данъците и ТБО, а заместникът му си спестява "такса куче". Типично по Байганювски...
Анонимен
А предишните проекти защо не се реализират. Само се трупат проекти в архива, за които не се плаща.
Анонимен
На снимката отзаде - шуменското плато е било напълно обезлесено. Даже Сунтур баня е спряла поради липса на дърва. В тез години хората са преминали почти изцяло на кюмюр, докарван с вагони до товарната гара, от там каруцари кюмюрджии са разкарвали по къщите. Изкуственното залесяване почва през 30-те г.
Мъка
2024, без вода, с кална вода, с ремонти на пукнати тръби, да ги броим по веднъж на седмица. Да пускат тая пречиствателна, че минералната много скъпа
Анонимен
Лифта? Кога?