МБАЛ-Шумен има нужда от 800 хил. лв. за ремонта на 4-я етаж на Хирургическия блок, където да се премести Детско отделение. Построената през 1934 година сегашна сграда на отделението се намира в свлачищен район и вече става опасна за обитаване.
Въпросът е разискван на инициирана от областния управител Бейнур Ахмед среща на болничното ръководство с представители на общините съдружници в лечебното заседение, съобщиха от пресцентъра на Областна администрация.
На срещата са присъствали лично кметовете на Шумен и Никола Козлево, други пет общини са изпратили представители на по-ниско ниво, а Смядово, Каспичан и Венец – никой.
„Община Шумен заплати и беше изготвен проект за преместването на отделението на четвъртия етаж в Хирургическия блок. Това, което е заложено в проекта като количествено-стойностна сметка, е доста висока сума, която болницата не може да си позволи, тъй като в момента плащаме инвестиции за около 1 млн. лв. Освен това държавата за миналата година е инвестирала 5 млн. лв. в МБАЛ-Шумен за ремонт и оборудване на операционни зали и нов ЯМР.
В момента ние пак ще отделим средства, но не можем да съберем тази сума, която е необходима - около 800 000 лв.“, съобщил д-р Димитър Костов. Той отправил молба в новите бюджети на общините да бъдат предвидени средства съобразно дяловото им участие в МБАЛ.
Областният управител призовал всички общини да подкрепят това начинание на болницата. „Там се лекуват нашите деца, нашите внуци, в това отделение идват болни от цялата област, а и от съседни области, затова молбата ми е да съдействате и там, където има възможност, да бъдат отпуснати средства“, заявил Бейнур Ахмед.
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов е обяснил, че община Шумен ще отдели около 400 000 лв. Това са гласуваните в бюджета за 2024 г. 200 000 лв. и нови 200 000 лв., които кметът на общината ще предложи да бъдат гласувани от Общинския съвет с новия бюджет за 2025 г.
Представителите и на останалите общини са заявили, че също ще подкрепят финансово областната болница.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Това търсене,още веднъж доказва,че държава няма,иначе сме приети в Шенген,и по суша,другари от болницата,събирайте капачки,може и на вас да се усмихне,бъдещето с капачки,каквото е. Логото.
Анонимен
Когато няма пари: "държава няма".
Когато вдигат данъци: "държава няма".
Е, то не става хем душата в Рая, хем ... до края.
Анонимен
Кмета нали направи дарение на климатик и малко боя и едно две легла и всички ръкопляскахте. Да пръднеш и изцапаш гащите пак си мирише
Анонимен
КОЦ да им помогне малко ......
Анонимен
В проекта за втори мандат на Костов какво пише за детското отделение? Как спечели конкурса? Със закритото очно отделение?
Анонимен
То пък едно очно отделение беше ...
Анонимен
Беше със спешност. Сега ходят във Варна. Като почнат стрелби и пиратки трагедия.
Анонимен
Вечната Амбър на ГЕРБ пак реве за пари. Ченгетата от БСП и ГЕРБ ще мобилизират общините барабар с ДПС Ново начало и Костов ще е герой на здравния мениджмънт. Но да помисли за съдраните чаршави и счупени легла, за заплатите на персонала, за прогнилите тераси на болничните стаи. Особено за кочината на второ вътрешно отделение. Текучество на персонал, некомпетентност, специализанти без квалификация.
Анонимен
Кмета обеща в началото, че за два месеца ще бъде всичко оправено в отделението. Мина година. На този му даи само да го снимат до някоя фуста.Разкапва се от кеф пък се пъчи,професор.