Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ утвърди цена на водата за битовите абонати на „ВиК-Шумен“ в размер на 6 лева с ДДС за кубически метър.

Решението е взето на закрито заседание на Комисията вчера, а бе публикувано на сайта й днес.

Цената е с 52 стотинки по-висока от досегашната, което означава ръст с 9,1% процента. 

За да влезе в сила новата цена за 2025 година, трябва да бъде утвърдена със заповед на управителя на ВиК. Потърсен за коментар, шефът на „ВиК-Шумен“ Иван Пушкаров обясни, че за момента ще се въздържи от подписването й.

В обяснителната бележки към решението си КЕВР посочва, че Комисията не може да се произнесе по поставените искания от Община Шумен, Асоциацията на ВиК-Шумен и др. за намаление на цената на водата заради некачествената услуга, която ВиК – Шумен предлага.

„Това е извън обхвата на процедурата по чл. 29 от НРЦВКУ, чиито разпоредби прилага Комисията за служебно изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2025 г.“, казват от КЕВР.

От там допълват, че по отношение на становищата на АВиК-Шумен, Общинския съвет и кмета на община Шумен за аварии на помпена станция „1300“, че "Община Шумен в качеството си на собственик на помпена станция „1300“ е имала и има правомощия да възложи изготвянето на работен проект за цялостна реконструкция на съоръжението. И в случай, че този проект не може да се финансира от ВиК оператора, община Шумен има възможност да кандидатства за финансиране по различни програми – по програма ПУДООС и/или чрез средства от държавния бюджет по програма, управлявана от МРРБ. От своя страна ВиК операторът е имал и има възможност да възложи цялостна реконструкция на съоръжението по договор с гарантиран резултат (т.н. ЕСКО договор)".

Според КЕВР е видно, че има различни възможности за финансиране на подобна инвестиция, която обаче не е направена.

Извън обхвата на процедурата, по която работи КЕВР, са и въпросите за лошото качество на водата, доставена до жителите, липсата на санитарно-охранителна зона на яз. „Тича“, начинът на изграждане на довеждащ водопровод от язовира и др.

По-късно темата коментира лаконично и областният управител Бейнур Ахмед. „Областният управител каквито правомощия е имал, ги е изпълнил. Протестирахме, показахме несъгласие за увеличаване цената на водата, когато е необходимо пак ще го направим“, каза той. 

ШУМ.БГ