През 2024-а българските спортни звезди направиха така, че голяма част от обществото ни отново да се вълнува живо за техните постижения.
Основната причина вниманието към тях, а и до голяма степен успехите да се увеличат, е че годината беше олимпийска.
Игрите в Париж през лятото предложиха много противоречия, но и страхотни емоции за българския спортен фен, а освен заради представянето на спортистите ни там, имаше още поводи да сме доволни.
Време е да погледнем към обзора на изминалата 2024 година с поне малко патриотизъм, задължителна доза реализъм и надежда за надграждане през 2025 година, макар тя да предлага големи спортни форуми.
Явлението Насар
Голямата новина на 2024 година за българския спорт носи името на Карлос Насар. Че младият ни състезател е феномен в своята дисциплина и категория не беше тайна за никого и преди това, но сега атлетът от Червен бряг направи изумителни неща.
Олимпийски, световен и европейски шампион в рамките на една година в различни състезания беше нещо невиждано за български щангист, но дори съперниците на Насар се примириха, че ще го постигне.
Началото бе дадено с европейското първенство в София, където в своята категория до 89 килограма той отвя конкуренцията с двубой от 391 килограма. Първенството беше много успешно за нашите щангисти, като те спечелиха общо четири титли - чрез Насар, Божидар Андреев, Габриел Маринов и Ангел Русев.
Цел №2 пред Насар естествено бе олимпийска титла в Париж и той беше голямата ни надежда за златен медал преди Игрите. Там също се представи изумително, постигайки двубой от 404 килограма, с което подобри досегашния световен рекорд. Освен това стана световен рекордьор в изтласкването с 224 килограма.
Европейското първенство в Бахрейн през декември трябваше да донесе златен хеттрик на Карлос и това се случи. Той беше стряскащо доминантен, подобрявайки рекорда и в изхвърлянето със 183 килограма, както и досегашния си в двубоя с 405 килограма. Така шампионът даде огромна заявка да бъде избран за спортист №1 на България.
Лебедовата песен на Боряна
Най-успешната ни състезателка в художествената гимнастика Боряна Калейн направи много силна 2024 година, която за нея се оказа й последна.
Бубето, както я наричат нейните приятели и колеги, навърши 24 години през август, а малко преди това се представи блестящо на последните си Олимпийски игри.
Калейн завоюва сребърен медал за България в многобоя след безгрешни съчетания, оставайки само зад рускинята Дариа Валфоломеев, състезаваща се за Германия.
Родената в София гимнастичка прекратява великолепна кариера, в която спечели почти всичко в спорта, включително световна и европейски титли. Общият й брой медали от професионални състезания доближава 100.
Олимпийската радост за България
Насар и Калейн сякаш донесоха най-радостните олимпийски мигове за родните фенове в Париж, но те не бяха единствените, които ни направиха горди. Даже напротив.
Страната ни стана балканска сила №2 на Игрите, изоставайки единствено от съседна Румъния, а за това спомогнаха спечелени още общо 5 медала. Два от тях бяха златни и дойдоха в традиционния за нас спорт - борбата. Първо натурализираният украинец Семен Новиков триумфира в класическата борба категория до 87 килограма, а после в свободния стил руснакът Магомед Рамазанов бе над всички в категория до 86 килограма.
Солидният ни актив бе подхранен с три бронзови медала. Иранката Кимия Ализаде представи достойно България, спечелвайки репежаш в таекуондото, категория до 57 килограма. Кубинецът Хавиер Ибанес се би мъжки и завоюва бронз в бокса, а европейският шампион във вдигането на тежести Божидар Андреев сложи край на кариерата си с олимпийски медал. Огромни похвали заслужава й младата ни гимнастичка Валентина Георгиева, която стана единствената европейска финалистка на прескок и заслужи пето място. Радост имаше и на Параолимпиадата, където Ружди Ружди за втори път спечели титлата в тласкането на гюле.
3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов медал отредиха 26-о място в крайното класиране по медали на Олимпиадата.
Имаме световен шампион в бокса
Много спортни фенове в страната ни недолюбват боксовата звезда Кубрат Пулев, но това, което той постигна през 2024 година, заслужава само и единствено уважение.
Кобрата вече е световен шампион с регулярната титла на WBA след категорична победа над Махмуд Чар в "Арена София". Чар може и да не е най-силния съперник, срещу който българинът се е изправял в своята кариера, но показа, че е изключително опасен.
Около 12 хиляди българи станаха свидетели на най-щастливия момент за Кобрата. Световната титла е черешката на тортата и наградата за неговото трудолюбие през всички тези години на професионалната кариера.
Иначе през 2024-а Пулев изигра още един мач в София, но далеч по-незабележителен, наложил се заради отлагане на основната битка от страна на Чар. Така през март Кобрата победи също по точки украинеца Игор Шевадзуцкий.
Все така обнадеждаващ баскетбол, а вече и волейбол
България има две глобално известни звезди в световен и европейски мащаб - съответно Григор Димитров и Александър Везенков. За първият вече направихме обзор на годината, а вторият също заслужава няколко думи.
През 2024 година Сашо взе фундаменталното решение за кариерата си да се завърне в европейския баскетбол и да напусне НБА. Правата му бяха прехвърлени от Сакраменто Кингс в Торонто Раптърс преди да реши да се завърне в Олимпиакос за рекорден договор.
Засега решението му изглежда абсолютно правилно, защото той бързо пак се превърна в лидера на гръцкия гранд и всяка седмица доставя Евролигата и местното първенство. С него в състава Олимпиакос отново е сред големите фаворити за евротитлата, която се изплъзна на косъм от Везенков през 2023 година. Нищо чудно през 2025-а отново да е MVP на суперконкурентния турнир, а защо не и да играе финал. Самият Везенков обясни пред Corner.bg как се е стигнало до важното решение.
Годината беше важна и за националния ни отбор, който изигра четири мача в заключителната фаза на евроквалификациите и все още има реален шанс да се класира на Евробаскет 2025.
Нещата далеч не стоят толкова добре за волейболна България, където националните ни отбори не могат да доближат най-големите. Мъжкият ни тим завърши 14-и в Лигата на нациите от общо 16 отбора, но позитивното е, че се изграждат все по-талантливи млади играчи. Потвърди се на европейското за младежи, където нашите станаха вицешампиони. Женската ни селекция зае последното 16-о място в Лигата на нациите, но тази при девойките ни отсрами с великолепна европейска титла под ръководството на Антонина Зетова.
Проблясъците в зимните спортове
По традиция "белите" спортове донесоха някои страхотни резултати за нашите спортисти и то в най-различни дисциплини.
През 2024-а Алберт Попов впечатли в алпийските ски с три класирания в топ 20 на Световната купа.
В същия период Владимир Зографски направи класиране в топ 20 в Световната купа по ски скокове. Но големите му два успеха тепърва предстояха. В края на юли той ни зарадва с триумф на Гран при в Куршевел, а в изминалата събота впечатли с осмо място в Енгелберг (Швейцария) - второто му най-добро класиране в Световната купа.
Голям успех имаше през тази година и за Радослав Янков. Звездата ни в сноуборда и по-конкретно паралелния гигантски слалом спечели състезанието в италианския зимен център Кареца и прекъсна серия от 7 години без победа.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар