Италианската полиция съобщи, че разследва кибератаки, за които твърди, че са дело на проруска групировка и са насочени срещу няколко уебсайта, включително тези на миланските летища и на външното министерство.
По данни на националната полиция за киберсигурност са били засегнати уебсайтовете на министерството, на летищата Малпенса и Милано-Лината, както и на транспортните системи в Сиена и Торино.
„Това е третата хакерска атака (срещу външното министерство) през последните три дни“, заяви пред журналисти министърът на външните работи Антонио Таяни.
„Днешната атака със сигурност е с руски произход“, каза той.
Таяни заяви, че е наредил създаването на нов отдел за киберсигурност и изкуствен интелект в министерството и че „повишава още повече прага на сигурност“ в посолствата на Италия.
Проруската хакерска група NoName057(16) пое отговорност за атаките в публикация в Telegram, заяви говорителят на полицията за киберсигурност Марко Валерио Червелини в LinkedIn.
„В продължение на три дни регистрираме атаки от този тип срещу различни инфраструктури и министерски сайтове“, заяви пред информационна агенция AdnKronos Ивано Габриели, директор на италианската пощенска полиция.
„Това са атаки, извършвани циклично от групи, които подкрепят руската война на украинска територия“, каза той.
Групата NoName057(16) е известна с това, че атакува публични институции и стратегически сектори в страните от НАТО, които подкрепят Украйна в борбата ѝ срещу руската инвазия.
Днес.бг
Коментари
Анонимен
Проруска не означава руска, но както знаем щом едно нещо се определя като лошо, значи задължително трябва да е руско.
доАнонимен
да е лъжа това ? не е проруска или руска е едно и също , нали парите идват от русия , демек руски грантаджии ама мноого по лоши от американските
Анонимен
Че лъжа ли е? За 90 процента от всички злини които се случват в днешно време са виновни руснаците. Без руснаци светът ще е много по-мирен, спокоен и проспериращ.
Анонимен
Руснаците доста обичан да хакат. Било то одеколон, препарат за вана, самогон... пък ако има водкааа...
Анонимен
Ми като му тряснат пет чашки губят всякакво чувство за реалност и след това всяко нещо казано от тях е истината. Тоест фанатизъм и шовинизъм.