Американският президент Джо Байдън обяви допълнителна военна помощ за Украйна на стойност 2,5 милиарда долара, съобщиха Ройтерс и БТА. В същото време украинският премиер Денис Шмигал обяви, че страната му ще получи заем от САЩ заем в размер на 15 милиарда долара, които ще бъде обезпечен от бъдещи приходи от замразени руски активи.

"В оставащото ми време начело Съединените щати ще продължа да работят неспирно, за да укрепя позицията на Украйна", обяви американският президент Джо Байдън в изявление.

Оборудване на стойност 1,25 милиарда долара ще бъде изпратено на Украйна от военните запаси на САЩ, а 1,22 милиарда долара военна помощ ще бъдат отпуснати от специален механизъм за подкрепа на Украйна, се посочва още в изявлението.

Съгласно този механизъм, за военното оборудване се провеждат търгове за обществени поръчки от американското министерство на отбраната и партньори. Това означава, че може да отнеме месеци и дори години, докато военната техника стигне до бойното поле, отбелязва Ройтерс.

Руската инвазия в Украйна наближава своята трета година, като наскоро Русия подсили бойните си позиции със севернокорейски войски. Севернокорейските сили са изправени пред масови загуби на фронтовете в Украйна. Хиляда севернокорейски военнослужещи са ранени или убити само през миналата седмица в руската Курска област, заяви преди дни говорителят на Белия дом Джон Кърби.

Байдън заяви, че новата помощ ще осигури на Украйна незабавен приток на техника, която тя продължава да използва с голям ефект на бойното поле, както и дългосрочни доставки за противовъздушната отбрана, артилерия и други важни оръжейни системи.

Близо три години след началото на войната Вашингтон е отделил общо 175 милиарда долара в помощ за Украйна, но не е сигурно дали помощта ще продължи с този темп и при Тръмп, който ще поеме управлението от Байдън на 20 януари.

Тръмп неведнъж заяви, че иска бързо да сложи край на войната. По време на предизборната кампания той постави под въпрос степента на участие на САЩ в конфликта, като предложи европейските съюзници да поемат по-голяма част от финансовата тежест.

Някои от колегите му републиканци, които от следващия месец ще контролират Камарата на представителите и Сената на Конгреса на САЩ, също се противопоставиха на изпращане на повече помощ за Киев.

Байдън заяви още, че министерството на отбраната на САЩ е в процес на доставка на стотици хиляди артилерийски снаряди, хиляди ракети и стотици бронирани машини, "които ще укрепят позициите на Украйна през зимата".

Междувременно украинският премиер Денис Шмигал обяви, че страната му ще получи заем от САЩ заем в размер на 15 милиарда долара, които ще бъде обезпечен от бъдещи приходи от замразени руски активи. По думите му споразумението е подписано между Министерството на финансите на Украйна и Световната банка.  

"Тези средства са част от проекта PEACE (Public Expenditures for Administrative Capacity Endurance) на Световната банка в Украйна и представляват част от приноса на САЩ в размер на 20 милиарда долара по инициативата на Г-7 ERA (Extraordinary Revenue Acceleration), които средства ще бъдат разпределени за социални и хуманитарни разходи", написа той в "Телеграм".

"Благодарим на САЩ и Световната банка за реализирането и подкрепата на тази инициатива, която принуждава Русия да плати за своята агресия срещу Украйна", добави той.

По-рано този месец Шмигал обяви, че Украйна вече е започнала да получава средства от САЩ в рамките на програмата за заеми на Г-7 на стойност 50 милиарда долара, обезпечени от печалби на замразени руски активи.

Според него, на 24-ти декември Украйна вече получила 1 млрд. долара от Съединените щати печалби от тези активи.

Междувременно руското посолство в Лондон осъди подобен план на Обединеното кралство за прехвърляне на повече от 2 милиарда британски лири (2,5 млрд. долара) към Украйна с помощта на замразени руски активи, като го нарече "измамна схема", съобщават украински медии (Kyiv independent).

Заемите бяха договорени през юли от лидерите на Г-7 - включващи Обединеното кралство, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Съединените щати - заедно с висши служители на Европейския съюз. По-голямата част от замразените руски активи се държат в страни от ЕС.

Дир.бг