Възрастен колекционер в Кения търси човек или организация, на които да завещае за постоянна грижа сбирката си от 4,2 милиона пеперуди, съобщава АП.
Това, което е започнало като детско хоби преди повече от шест десетилетия, е довело до създаването на най-голямата колекция от пеперуди в Африка. 74-годишният Стив Колинс е роден и израснал в Западна Кения. Още на 5-годишна възраст той е запленен от пеперудите и започва да събира колекция, която нараства до над 4,2 милиона екземпляра, представляващи стотици видове.
„Родителите ми ни насърчиха да търсим пеперуди, след като посетихме Конго, а едни приятели ни подариха мрежа за улавяне“, разказва Колинс и добавя: „Когато станах на 15 години, вече посещавах други страни като Нигерия, за да проуча повече за пеперудите.“
По време на 20-годишната си кариера като агроном Колинс посвещава свободното си време на научни изследвания. През 1997 г. той създава Института за изследване на африканските пеперуди. Сега, когато не му достигат място и времето за колекцията, той се надява да я предаде на следващото поколение.
На негова земя от 0,6 хектара стотици местни дървета и цъфтящи храсти образуват гъста гора. Стотици пеперуди танцуват от едно цвете на друго, като понякога кацат на ръката на Колинс.
Колекцията му е частна, въпреки че първоначално е била отворена за обществеността, докато функционира като образователен център - между 1998 и 2003 г.
Колинс има 1,2 милиона пеперуди от цяла Африка, деликатно прикрепени в рамки и съхранявани в редици от рафтове. Други 3 милиона той съхранява в пликове.
„Пеперудите трябва да се съхраняват в тъмни помещения“, обяснява той и допълва: „Формата на съхранение също така гарантира, че изсушените пеперуди няма да бъдат изядени от други насекоми, паразити и хищници – веднъж годишно се прилагат инсектициди, за да ги предпазим“.
Джулиан Бейлис, еколог, специализирал в Африка, и гостуващ професор в университета „Оксфорд Брукс“, заяви, че е събирал пеперуди за Колинс повече от две десетилетия.
„Голяма част от тази колекция е напълно незаменима, защото много от местообитанията на редки пеперуди в Африка вече са унищожени“, казва Бейлис.
Черният континент е уязвим от изменението на климата, като периодите на продължителна суша и сериозни наводнения унищожават горите и други ареали на пеперуди.
Бейлис предлага колекцията да се дигитализира, за да бъде достъпна по целия свят. Който и да я поеме, „трябва да бъде институция, която е добре обоснована, добре финансирана и сигурна“, каза той.
Скот Милър, ентомолог в Смитсоновия институт, се запознава с Колинс преди почти 30 години. Той казва, че подобни колекции предоставят важна информация, която може да покаже промените в околната среда в продължение на 60 години.
Колинс се опасява, че скоро вече няма да може да поддържа изследванията си. Той каза, че най-ценната му пеперуда струва 8000 щатски долара – нарочно не я показва, защото се опасява от евентуална кражба.
Колинс се надява да продаде колекцията си на частно лице или на изследователска институция. Разходите за поддържане на колекцията му са високи. Годишният бюджет, публикуван през 2009 г. на уебсайта на Дружеството на лепидоптеристите в Африка, е 200 000 щатски долара.
Колинс изчислява, че екземплярите и другите активи от колекцията възлизат на стойност от 8 милиона щатски долара.
„Това е моето хоби от десетилетия и не мога да дам цена на това, което съм направил досега. В момента се стремя да гарантирам, че пеперудите ще бъдат в сигурни ръце, когато си отида от този свят“, каза Колинс в заключение.
БТА
Коментари
Анонимен
Браво! Ще бъде интересно да се види!
Анонимен
Този е отрепал 4.2 милиона пеперуди!