Сградата на народно читалище „Добри Войников“ в Шумен, заедно с прилежащата му градина и паметника на Нанчо Попович, получиха статут на паметник на културата с национално значение с класификация на архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност от Новото време.

До този момент читалището бе със статут на културна ценност, но от местно значение.

Решението за предоставяне на новия статут на сградата е взето от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата (МК) на 7 януари. То е подкрепено единодушно от всички присъствали 14 членове на експертния съвет.

Видео от заседанието бе качено на Ютюб канала на Министерството на културата.

С новия статут читалището ще получи предписание от МК за опазване на сградата и градината. То ще може да кандидатства по програми за финансиране за поддържане на сградата в добро състояние.

Сградата на НЧ „Добри Войников“ е строена от 1895 г. до 1898 г. по идеен проект на френския архитект Мерсие. За облицовка, корнизи и други архитектурни мотиви е използван местен камък, тухли от фабрика “Труд” – Русе, борови греди за биндери за покривната конструкция от Хераклия /М. Азия/, железни греди за подовите конструкции от Германия, а цветните глазирани тухли са от Виена. Художествената изработка на кулисите и завесата са дело на виенските художници Макс Хагендорф и Водиянски, състуденти на учителя по рисуване Иван Козаров, които прекарвали ваканцията си в Шумен.

Тържественото откриване на сградата става на 28 декември 1898 г. с представянето на пиесата “Иванко” от Васил Друмев. На 9 май 1899 г. е открит паметникът на Нанчо Попович, с което е завършен целият архитектурен замисъл на арх. Мерсие.

Припомняме, че заявление от кмета на Шумен и председателя на читалището за промяна на статута му бе подадено през април 2023 г.

Очаква се до дни министърът на културата да издаде и заповедта, с която НЧ „Добри Войников“ получава новия си статут.

ШУМ.БГ