Върховният съд на САЩ се произнесе днес срещу оспорването на федерален закон от страна на социалната мрежа "ТикТок" (TikTok), който изисква популярното приложение да бъде продадено от китайската компания майка "БайтДенс" (ByteDance) или да бъде забранено в САЩ от 19 януари, предаде Ройтерс.
Съдиите постановиха, че законът, приет с преобладаващо мнозинство в Конгреса миналата година, и подписан от президента Джо Байдън, не нарушава защитата на първата поправка на Конституцията на САЩ срещу ограничаване на свободата на словото от правителството. Съдиите отмениха решението на по-нисша инстанция, което потвърди мярката, след като беше оспорена от "ТикТок", "БайтДенс", както и от някои потребители.
Върховният съд се произнесе бързо по делото, само девет дни преди крайния срок, определен от закона. Случаят противопоставя правото на свобода на словото срещу опасенията за националната сигурност в епохата на социалните медии, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
Платформата е една от най-известните в САЩ, използва се от около 270 милиона потребители или приблизително половината от населението на страната. Алгоритъмът на "ТикТок"захранва отделните потребители с кратки видеоклипове, съобразени с техните предпочитания. Платформата представя огромна колекция от видеоклипове, икачени от потребители, често с продължителност под една минута, които могат да се гледат чрез приложение за смарт телефон или в интернет.
Администрацията на президента Джо Байдън обяви, че законът е насочен към контрола на приложението от международен конкурент, а не към свободата на словото, както и че платформата може да продължи да функционира в страната, ако бъде освободена от контрола на Китай.
По време на споровете по делото адвокатът на Министерството на правосъдието Елизабет Прелогар заяви, че контролът на китайското правителство върху "ТикТок" представлява "сериозна заплаха" за националната сигурност на САЩ, тъй като Китай се стреми да натрупа огромни количества чувствителни данни и да участва в тайни операции за влияние. Прелогар допълни, че Китай принуждава компании като "БайтДенс" тайно да предават данни за потребителите на социални медии и да изпълняват директивите на китайското правителство.
Огромният набор от данни на социалната медия, добави Прелогар, представлява мощен инструмент, който може да бъде използван от китайското правителство за тормоз, вербуване и шпионаж и че Китай чрез платформата може да навреди на САЩ по всяко време.
Законът беше приет миналия април. Апелативният съд на окръг Колумбия (където е столицата Вашингтон) отхвърли на 6 декември иска, подаден от "ТикТок", за временно блокиране на закона, припомня Ройтерс.
През декември новоизбраният за президент на САЩ Доналд Тръмп поиска от Върховния съд да спре приемането на закона, за да даде на новата си администрация "възможност да преследва политическо разрешаване на спорните въпроси в случая".
Майк Уолц, посочен за съветник по националната сигурност на Тръмп, заяви вчера, че новата администрация ще поддържа дейността на платформата в САЩ и цитира разпоредба в закона, позволяваща удължаване с 90 дни, ако има "значителен напредък" при продажбата на приложението.
Изпълнителният директор на "ТикТок" Шоу Цзъ Чу ще присъства на встъпването в длъжност на Тръмп в понеделник, заедно с други високопоставени поканени.
Законът застрашава правата по първата поправка не само на платформата и нейните потребители, но и на всички американци, заявяват от "ТикТок", като допълват, че забраната ще удари потребителската база, рекламодатели, създатели на съдържание и талантливи служители, които са около 7000 в САЩ.
Ноел Франсиско, адвокат на социалната медия и "БайтДенс", заяви пред Върховния съд, че приложението е "една от най-популярните платформи в Америка" и че законът ще изисква то да преустанови дейност, освен ако компанията майка не го продаде.
"ТикТок" планира да спре дейността си за потребители в САЩ от неделя, припомня Ройтерс.
В изявление по-късно днес, Белият дом обяви, че "ТикТок" трябва да остане достъпен за американците и че администрацията на Доналд Тръмп трябва да вземе окончателното решение за забраната на платформата.
"ТикТок" трябва да остане достъпен за американците, но просто под американска или друга собственост, която отговаря на опасенията за националната сигурност, посочени от Конгреса при разработването на този закон", се казва в изявление на Белия дом.
"Действията за прилагане на закона трябва да бъдат на следващата администрация, която встъпва в длъжност в понеделник", допълват от Белия дом.
Тръмп заяви, че ще вземе решение за бъдещето на "ТикТок" в "не много далечно бъдеще".
Съдебната сага за забраната на TikTok в САЩ
На 24 април 2024 г. американския президент Джо Байдън подписа двупартиен законопроект за забрана на "ТикТок", който предвижда китайската компания майка ByteDance да продаде контролния си дял в рамките на шест месеца или да бъде блокирана в САЩ, припомня Би Би Си.
На 7 май 2024. г. TikTok заведе дело, целящо да блокира закона, наричайки го "извънредно нахлуване в правата на свобода на словото".
На 2 август 2024 г. правителството на САЩ заведе дело срещу TikTok, обвинявайки социалната медийна компания, че незаконно събира данни за деца и не отговаря, когато родителите се опитват да изтрият акаунтите на децата си.
На 6 декември 2024 г. жалбата на TikTok за отмяна на закона бе отхвърлена от федерален апелативен съд.
На 27 декември 2024 г. новоизбраният президент Доналд Тръмп поиска от Върховния съд на САЩ да отложи предстоящата забрана, докато работи по "политическа резолюция".
На 10 януари 2025 г. Адвокати, представляващи TikTok, заяви пред деветте съдии на Върховния съд, че забраната на социалната мрежа в САЍЩ ще бъде нарушение на защитата на свободата на словото за повече от 170 милиона потребители на платформата в страната.
На 17 януари Върховният съд на САЩ потвърди закона, който може да доведе до забрана на TikTok в рамките на дни поради опасения за националната сигурност.
На 19 януари изтича крайният срок за TikTok да продаде дела си в САЩ или да бъде изправен пред забрана. TikTok посочи, че ще "се стъмни" на този ден.
TikTok може просто да дръпне щепсела, което означава в един миг, приложението ще престане да работи за настоящите потребители в Съединените щати.
Кои са най-добрите американски TikTokers?
За много създатели на съдържание в САЩ TikTok е основната им платформа - като някои вече планират да преминат към Instagram, ако забраната продължи, отбелязва Би Би Си.
Ето и най-големите американски TikTokers, според Tokfluence:
- Бившата състезателка Чарли Д'амелио, 155,8 милиона последователи, която публикува видеоклипове, танцуващи на модни песни
- Певицата Бела Поарх, 94,2 милиона последователи, които създадоха най-харесваното видео на TikTok за всички времена, синхронизирайки устните си на "M to the B" от Мили Би
- Певицата, актриса и подкастър Адисън Рей, с 88,5 млн. последователи
- Зак Кинг, с 82 милиона последователи, който използва чувство за илюзия и магия чрез визуални ефекти
- Актьорът и рапър Уил Смит, който има 74,9 милиона последователи, който дава на зрителите поглед върху ежедневния си жив.
Как може Тръмп да се намеси?
Професорът по право Карл Тобиас казва пред Би Би Си, че има няколко различни начина, по които новоизбраният президент Доналд Тръмп може да се намеси, за да запази TikTok на разположение на своите 170 милиона американски потребители.
The "Вашингтон пост" по-рано съобщи, че Тръмп може да издаде изпълнителна заповед за отлагане забраната за 60 до 90 дни.
Тобиас нарича това "най-безопасния курс", който позволява на потребителите на приложението да продължат да имат достъп до платформата, докато Тръмп намира решение. Той добави, че може да има пречки за намирането на подкрепяна от САЩ компания, която да приеме платформата. Според Тобиас Тръмп може и да инструктира Министерството на правосъдието да не прилага забраната, което вероятно ще повдигне правни въпроси пред съдилищата.
Забранена ли е TikTok в други страни?
Една от първите държави, която ограничи достъпа до китайски приложения, беше съседът на Китай - Индия. От 2020 в страната е наложена трайна забрана на общо около 60 китайски приложения, сред които и ТикТок. Официалната причина са рискове за сигурността на потребителите.
Талибаните забраниха ТикТок през 2022 - около година след повторното си идване на власт в Афганистан. Техният аргумент гласи: морални съображения. Жителите на Иран също нямат достъп до ТикТок, но тоталитарното правителството на моллите е ограничило достъпа до почти всички социални мрежи. По сходни причини социалната мрежа е недостъпна и в Киргизстан, Узбекистан, Непал и Сомалия.
Пакистан няколко пъти временно спира достъпа до ТикТок заради неподходящо съдържание. Приложението е отблокирано, след като собствениците му коригират филтрите си за съдържание.
В Русия подобно "неподходящо" съдържание са публикациинте, в които не се споделя визията за войната в Украйна, разпространявана от Кремъл. В самия Китай приложението е блокирано за чужди телефони, така че да бъде използван само китайският му еквивалент. Други държави също са ограничавали достъпа временно - Азербайджан по време на конфликта с Армения в Нагорни Карабах през 2020 година или Сенегал при задържането на опозиционния политик Усман Сонко.
В момента 16 държави, повечето от които в Европа, забраняват използването на ТикТок на служебните телефони на държавни служители. В САЩ и Канада такава забрана важи от 2023 година за служителите на Федералното правителство. През март същата година правителствата на Австралия и Нова Зеландия също наредиха на служителите си да изтрият ТикТок от служебните устройства. Примера им последваха и във Великобритания, Нидерландия и Норвегия. В Дания ТикТок е забранен за служителите на министерството на отбраната, в Латвия - за тези във външно министерство.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар