Разгорещени дебати предшестваха днешния избор на състав на 25-те парламентарни комисии. В началото на заседанието депутатите решиха да започнат работа с обсъждане на първо четене на промени в Закона за Българската народна банка (БНБ), а комисиите останаха за след почивката. Предложението на МС за промени, предвиждащи, ако управител или подуправител на БНБ приеме да стане служебен премиер, в този случай да подаде оставка от поста си в централната банка, не беше прието. 93-ма депутати гласуваха "против", а 101 - "въздържал се" при кворум от 215 народни избраници. Единствено от ПП-ДБ гласуваха "за".

Бюджетната комисия също отхвърли промените в Закона за БНБ. До гласуването на първо четене в зала днес се стигна, след като на председателски съвет били направени промени в предварително обявената проектопрограма, каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

Като втора точка в дневния ред остана изборът на постоянни парламентарни комисии и попълване на състава и избор на ръководство на вече създадените комисии по конституционни и правни въпроси и по бюджет и финанси.

Костадинов: "Възраждане" няма да допусне България да влезе в еврозоната незаконно

Напрежението в залата се повиши след декларация от страна на Костадин Костадинов от "Възраждане", който заяви, че партията му няма допусне България да влезе в еврозоната незаконно и се закани: "Ако трябва, ще ви запалим".

"Възраждане" няма да стои и да гледа отстрани как се унищожава националната валута и стабилността на икономиката на страната. Обещахме ви нещо в първия ден, в който бе гласувано това управляващо мнозинство - няма да допуснем България да влезе в еврозоната незаконно", заяви в декларация от името на парламентарната група "Възраждане" лидерът на партията. В началото на декларацията той посочи, че веднага след гласуването на новото правителство са задействани стъпки за рязко ускоряване на процеса по унищожаване на българския лев и премахване на валутния борд.

Костадинов посочи, че абсолютен приоритет на новата четворна сглобка изглежда се оказва не справянето с политическата криза, преодоляването на икономическите трудности пред българските граждани и фирми или справяне с галопиращата инфлация, а насилственото вкарване на страната ни в еврозоната.

"На среща на финансовите министри в Брюксел новият финансов министър пак е започнал да се моли, унизително за България, да бъдат направени някакви отстъпки от правилата, за да може страната ни да използва някакъв прозорец от възможности да влезе в еврозоната или по-скоро да бъде вкарана в еврозоната, добави Костадинов, цитиран от БТА.

"Сякаш е редно и достойно да търсим влизане през някакъв прозорец, като джебчии да се втурваме в нечий чужд дом и да пробиваме дупка в стената, а не през официалния вход, когато става дума за едно от най-важните геополитически и икономически решения за страната ни, което потенциално ще донесе огромни рискове и неоправдани тежести за поколения българи напред, каза Костадинов и добави, че от "Възраждане" няма да позволят това "национално предателство".

В декларацията си той изтъкна, че някои политици се облизват за парите от резерва на валутния борд, които се надяват да бъдат освободени и усвоени по линия на проекти и фирми, близки до управляващите. "Колко апетитна хапка са 74 милиарда лева - активи на управление емисионно, дали това не е голямата цел на сглобката да си раздели тези пари, пазили 27 години стабилността на лева. 74 милиарда лева е повече от това, което ще гласуваме като бюджет за тази година", заяви Костадинов.

В декларацията се казва още, че самата еврозона влиза в поредна криза. "Достатъчно е да се види мъчителната икономическа картина в България, която доскоро беше мотор на европейската икономика. Франция - втората по големина държава в еврозоната изпитва реална бюджетна криза, ред други държави имат редица промени. И докато световната икономическа реалност точно сега драстично ще се променя с възможните от това драстични сътресения, най-разумното е поне да не бързаме към къща с нестабилни основи, която тепърва ще се разклаща. Такава къща е еврозоната в пирамидален вид сега, посочи Костадинов.

По думите му валутният борд многократно се е доказал като най-доброто убежище за българската икономика по време на глобални или европейски, икономически и финансови кризи.

"Да си припомним как България благодарение на валутния си борд със стабилен български лев беше сред малкото страни, справили се сами, без нужда от външна подкрепа или някакви спасителни програми по време на глобалната финансова криза, кризата в еврозоната, гръцката криза и истерията покрай COVID", посочи Костадинов. Паричната система на България доказано работи повече от отлично и е една от най-добрите в света и е устойчива на външни и вътрешни шокове. Защо да разваляме нещо, което работи. Отговорът на новото правителство е за кражба и слугинаж, каза още той.  

Костадинов завърши с думите: "Възраждане" няма да стои настрана. Няма да допуснем България да влезе в еврозоната незаконно. Ще ви подпали, ако трябва". Председателят на парламента Наталия Киселова му направи забележка за езика.

Председателя на бюджетната комисия Делян Добрев от ГЕРБ взе процедура по начина на водене, за да прикани председателя на НС Наталия Киселова да прекъсва хора, които не водят дебат по същество.

"Колегата говори всичко друго само не и по законопроекта. Той има право да говори каквото иска от трибуната, ако е от името на парламентарна група. На това имаме право само по веднъж на ден, а Костадин Костадинов вече говори 10 минути по същата тема от името на парламента група", каза Добрев визирайки декларацията на лидера на "Възраждане". Добрев призова Киселова да не позволява "Възраждане" да превръщат изказванията си в своебразен дебат "за" или "против" еврото.

"В бюджетна комисия казах, че този законопроект е излишен. Първо - тези конституционни изисквания, които определят кой може да бъде избиран за премиер все още са в сила. Второ - материята е уредена още миналата година с друг законопроект какво се случва с тези лица, които приемат да бъдат премиери. Трето - не виждам връзка, ако едно от лицата - дали от БНБ, или Сметната палата, сметне да изпълнява функцията на премиер за 3-4 месеца с какво независимостта на институцията ще бъде накърнена", попита Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало".

"По време на бюджетна комисия ние от ПП-ДБ подкрепихме законопроекта. Не така постъпиха новото управляващо мнозинство, както и колегите от "ДПС-Ново Начало". Колегите от ГЕРБ не обясниха защо не го подкрепят, не казаха своите аргументи, а ключовият и икономическият въпрос е следният - Европейските централни банки, трябва да бъдат независими. Това управителят или подуправителят да подаде оставка, ако реши да бъде премиер, гарантира точно това", контрира Мартин Димитров от ПП-ДБ. Той призова колегите си от ГЕРБ да излязат на трибуната и да обяснят защо не подкрепят предложените текстове.

Дебатът продължи повече от час. В крайна сметка всички парламентарни групи, освен "Продължаваме промяната - Демократична България", гласуваха "против" или "въздържал се" промените в Закона за Българската народна банка (БНБ).

След гласуването председателят на НС Наталия Киселова даде 60 минути почивка.

Дир.бг