Тричленен състав на Върховния касационен съд остави без уважение искането на двойния убиец от дискотека "Соло" Илиян Тодоров за възобновяване на наказателното производство и връщане на делото за ново разглеждане от въззивната инстанция, съобщиха от ВКС.

Съдебният състав на ВКС приема искането за възобновяване за неоснователно. В мотивите се посочва, че Илиян Тодоров е взел лично участие при разглеждането на делото както в неговата досъдебна фаза, така и в производството пред първата инстанция. Съдебното производство пред първата инстанция е приключило на 9 декември 2011 г. с присъда от същата дата, като подсъдимият е присъствал лично при нейното постановяване.

Подсъдимият е бил призован за първото заседание пред въззивната инстанция с призовка, получена от майка му на 20.08.2012 г., със задължение от нейна страна да му я предаде. В първото съдебно заседание пред Софийския апелативен съд, проведено на 30.10.2012 г., неговият защитник е направил изявление, че Тодоров знае за датата на заседанието, но не желае да се явява пред съда.

За следващото съдебно заседание на 04.12.2012 г. Тодоров отново е бил уведомен чрез защитника си. В това съдебно заседание третият му защитник е заявила пред съда, че лично е уведомила подсъдимия по телефона за заседанието, но той е заявил, че не желае да се явява пред апелативната инстанция.

"При наличието на тези фактически данни относно процесуалното поведение на осъденото лице в хода на воденото срещу него наказателно производство и действащата към момента на разглеждане на делото му процесуална уредба, не са налице предпоставките по чл. 423, ал. 1 от НПК за уважаване на искането му за възобновяване на делото на това основание. Осъденият Тодоров лично, по свое желае, след като е участвал в досъдебната фаза на производството, а след това и пред първата инстанция, е заявил с нарочна молба, че не желае да участва в производството пред САС, няма да дава обяснения, както и че не възразява делото да се гледа в негово отсъствие и по този начин сам съзнателно е избрал да не участва при разглеждане на делото пред въззивната и пред касационната инстанция", категорични са върховните съдии.

Тричленният състав на ВКС пояснява, че възобновяването на наказателно дело, проведено в отсъствието на осъденото лице, е предвидено като законова компенсация на правото му за лично участие в процеса. Разпоредбата на чл. 423, ал. 1 от НПК визира право на задочно осъдения да иска отмяна на постановената по отношение на него присъда при обективно незнание за започналото срещу него наказателно производство, което незнание не следва да се дължи на негово некоректно процесуално поведение.

Според върховните съдии установените факти по нежеланието на осъдения Тодоров да присъства лично и сам да упражнява правото си на защита в процеса, както и установеното напускане на пределите на страната, след като е бил информиран за воденото срещу него наказателно производство, свидетелстват, че Тодоров съзнателно и по своя воля се е лишил от правото си да участва лично в съдебното производство по делото, поради което и не са налице законови основания за компенсиране на правата му в процеса чрез възобновяване на делото, което е било водено в негово отсъствие.

Престъпление и наказание

Жестокото двойно убийство бе извършено в ранните часове на 18 април 2009 година в центъра на София. Там се засичат две компании, едната от които току що е излязла от дискотека "Соло", която се намира на метри от Съдебната палата. След разменени реплики един от младежите вади нож и намушква трима от опонентите си. След това се качва на такси и изчезва. 21-годишният Кирил Въжаров, вратар на националния отбор по хокей на лед, издъхва на място, а 24-годишният Васил Александров в линейката на път за болница. Тежко ранен е приятелят им Кирил Димитров.

Извършителят е обявен за национално издирване. Два дни по-късно 22-годишният тогава Илиян Тодоров отива сам в полицията и се предава. Младежът обаче е с променена външност - изрусена коса, и изрязани до кожа нокти, за да не може да бъде взет биологичен материал. Оказа се, че баща му е един от партийните лидери на БСП в Перник. Срещу Тодоров бе повдигнато обвинение и делото влезе в съда.

На 9 декември 2011 г. съдия Румяна Ченалова от Софийски градски съд оправда обвиняемия, тъй като вината му не била доказана. Присъдата обаче бе подписана с особено мнение от едната съдийка в състава - Мария Дончева. Две седмици по-късно магистратите отхвърлиха и гражданските искове, предявени от родителите на двете убити момчета на обща стойност 850 хиляди лева. Съдия Ченалова пък оповести мотивите си чак след 4,5 месеца.

Така делото стигна до втора инстанция, но Илиян Тодоров вече бе на свобода.

Въпреки, че при процеса пред Софийския апелативен съд нови доказателства не бяха събрани, съдебният състав с председател Антоанета Данова, Лада Паунова и Вера Цветкова прецени, че Тодоров е виновен. В началото на април 2013 г. въззивният съд отмени решението на СГС и постанови, че обвиняемият заслужава доживотна присъда с право на замяна. Магистратите присъдиха по 150 000 лева обезщетение за семействата на убитите Кирил Въжаров и Васил Александров. 50 000 лева бяха присъдени на Кирил Димитров. 

Илиян Тодоров пък не дойде на нито едно заседание по делото на втората инстанция. А когато на 4 декември 2013 година Върховният касационен съд окончателно потвърди присъдата му, се оказа, че двойният убиец вече е изчезнал безследно.

В продължение на 3 дни дежурни групи от "Охрана на съдебната власт" издирваха Тодоров, за да го въдворят в затвора. Бе направен оглед на жилището на родителите му, разпитани бяха съседи, но никой не го бе виждал. Родителите пък заявиха, че от година не поддържат контакт със сина си, защото им бил сърдит, че не го защитили в съда.

През следващите 10 години издирването бе безрезултатно. До март 2023 г., когато от Интерпол информират българската прокуратура, че Илиян Венциславов Тодоров е задържан на летището в узбекската столица Ташкент. Двойният убиец искал да се качи на полет за Истанбул, като е представил на граничните власти фалшив паспорт.

Така една година след ареста му в Узбекистан, двойният убиец бе върнат в България, за да изтърпи наказанието си - доживотен затвор. 

По закон Тодоров не може да иска условно предсрочно освобождаване от затвора.

Дир.бг