Съставът и ръководство на постоянните парламентарни комисии, които депутатите трябва да изберат днес, станаха повод за политически престрелки в кулоарите още преди гласуването.
От "ДПС-Ново начало" и ПП-ДБ заявиха, че управляващите са си разпределили председателските места. От "Възраждане" пък казаха, че дори и да е така, това не би им попречило да определят дневния ред. От ГЕРБ-СДС обясниха, че "опозицията ще има 44 заместник-председателски места, които също са ръководни", и че "решението за това е политическо".
Комисиите са общо 25. Вчера коалиционният съвет се е договорил за разпределянето им, което влиза и в днешната програма на парламента. Имена обаче не бяха оповестени. Темата трябваше да е първа точка в дневния ред, но бе преместена като втора, а преди да започнат работа по нея, депутатите излизаха два пъти в почивка - единия път за час, втория - за половин. Миналата седмица Рая Назарян от ГЕРБ-СДС увери, че председателски места ще има и за опозицията.
В кулоарите на парламента сутринта лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски заяви, че управляващите са взели всичко.
"Днес беше жалка гледка, като съобщиха тук на други колеги, че няма да имат комисии, страданието им. Защото управляващите взеха всичко. Видяхте колко далновидно им казах, че не искаме нищо от тях. Е, другите трябва да вземат в момента огризките. Който вземе тези 44 зам.-председателски места, е взел огризките от крадците", каза Пеевски. Той е категоричен, че "ДПС-Ново начало" не иска огризките".
Подобно твърдение дойде и от бившия премиер акад. Николай Денков. Според него управляващите партии са си разпределили председателските и заместник-председателските места, а "партиите в опозицията са поставени пред свършен факт".
По думите на Денков партиите в опозиция могат да си разпределят единствено "каквото е останало от заместник-председателските места". "Очевидна е идеята - пълният контрол върху правителството и неговите дейности да бъде осъществен от партиите, които са в управлението", посочи той.
"Имахме Председателски съвет сутринта, на който се видя, че контролът от страна на Народното събрание върху правителството ще се осъществява от партиите, които съставят правителството", добави още Денков.
Коментар от страна на другата партия в опозиция - "Възраждане", дойде от лидера ѝ Костадин Костадинов. Той е категоричен, че решението дали има или няма председатели на постоянни комисии в 51-вото Народно събрание няма да попречи на "Възраждане" да определя дневния ред.
"Членовете на "Възраждане", които са в комисиите, винаги са сред най-активните, това показва елементарна справка от всяка една стенограма, която можете да извадите - не само в работата на комисиите, но и в работата на Народното събрание. Това, че са взели решение ние от опозицията да нямаме нито едно председателско място, по никакъв начин нас не ни уязвява", категоричен е Костадинов.
Той коментира и последния председателки съвет, по време на който е било заявено, че им дават 44 заместник-председателски места: "Практиката досега винаги е била политическата сила, която е в опозиция, да получава едно председателско място на комисия. Ние от опозицията никога не сме можели да разчитаме на повече от едно място".
Заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева, коментирайки информацията, че партиите от опозицията няма да получат председателски места в парламентарните комисии, призова: "Да започнем да говорим час по-скоро за политики, а не толкова за постове."
"Водили сме многократно разговори за разпределението на комисиите преди да бъде формирано съвместното ни управление и сме обсъждали тези теми и въпроси. В съвместното управление, което в момента сформирахме, изключително трудно бяха постигнали балансите между различните политически групи. Взехме решение, че трябва да действаме оперативно и трябва да имаме възможност да придвижваме бързо всичко, което предстои да бъде приемано следващите месеци. Само резултатите от нашата работа могат да осигурят доверие в това съвместно управление", каза тя.
Сачева подчерта, че опозицията ще има 44 заместник-председателски места, които също са ръководни. Тя допълни, че решението за това е политическо.
25-те комисии са: по култура и медии, тази по електронно управление и информационни технологии, комисията по околната среда и водите, комисията по здравеопазване, комисия по земеделието, храните и горите, комисия по прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество, комисията по външна политика, комисията по транспорт и съобщения, комисията по правата на човека и вероизповеданията, комисията по икономическа политика и иновации, комисията по демографска политика, комисията по политиките за българите извън страната, комисията по отбрана, тази по европейските въпроси, както и състава на постоянните парламентарни комисии по труда и социалната политика, по енергетика, по регионална политика, по въпросите на младежта и спорта, по образованието и науката, по превенцията и противодействието на корупцията. Предстои да бъде попълнен и съставът на комисията по туризъм, комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, комисията за контрол над службите за сигурност.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар