Първоначалните опити на президента Тръмп да привлече руския президент Владимир Путин на масата за преговори за Украйна бяха посрещнати с нещо, което по същество е равносилно на вдигане на рамене.
"Не виждаме нищо ново тук", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в четвъртък, ден след като Тръмп се изказа в социалната мрежа Truth Social с предупреждение, че е готов да увеличи икономическия натиск върху Москва след прилагането на редица санкции за нахлуването ѝ в Украйна преди близо три години.
Близкото обкръжение на Путин има основание да смята заплахата на Тръмп за куха. Макар че войната изтощи ресурсите и работната сила на страната, Кремъл вярва, че успешно се е противопоставил на санкциите и че Москва има капацитета да издържи поне още една година война, докато руснаците продължават да се записват да служат на фронтовата линия.
Със сигурност руската икономика показва някои пукнатини, свързани със стреса, тъй като се бори да се задържи равновесие, докато е подложена на инфлацията, която насочва милиарди долари към отбранителната индустрия на страната. Стимулирането на руснаците да се запишат в армията и обезщетенията за семействата на загиналите или ранените се отразяват на бюджета на страната. Според западни официални лица Русия е дала около 700 000 жертви в Украйна.
Но макар да губи пари и хора, според анализатори Русия разполага с достатъчно и от двете, за да продължи да воюва и засега има предимство. Руските сили бавно напредват на запад в Украйна, заплашвайки градове и селища, които са важни логистични центрове за украинската армия. Сега те контролират почти една пета от територията на страната.
"Имаме дисбаланси и инфлация, но тя не е толкова остра, че да се иска спиране на всички военни действия", каза Василий Кашин, директор на Департамента за световна икономика и международни отношения към Висшата школа по икономика в Москва. "Ние сме в състояние да продължим с нашите искания... и ако отбраната на Украйна продължи да се срива, както е сега, за другата страна би било по-разумно да се съгласи с нашите условия.
След като поредният пакет от американска помощ за Украйна не е на дневен ред, предупреждението на Тръмп изглежда твърде малко, за да накара Русия да промени основните си искания, които включват фактическо признаване на придобитите от нея земи, прекратяване на връзките между НАТО и Украйна и значително намаляване на украинската армия.
По-скоро Кремъл е склонен да разглежда изявлението на Тръмп в Truth Social като позиране преди евентуални преговори, а не като част от самите преговори, и все още очаква по-съществена инициатива от Вашингтон.
"Оставаме отворени за диалог. Президентът Путин неведнъж е казвал това", заяви Песков.
Някои руски официални лица изразиха предпазлив оптимизъм след победата на Тръмп на президентските избори в САЩ през ноември. Според анализатори Путин се стреми към среща на високо равнище с Тръмп, на която двамата лидери биха могли да постигнат споразумение, което да е удобно за Москва и да не допуска украинското ръководство, което той отхвърля като нелегитимно.
Междувременно Киев призна, че възвръщането на всички територии, загубени от Русия по време на войната, е нереалистична цел, но иска гаранции за сигурност, които ще направят невъзможно за Русия да прегрупира силите си след прекратяване на огъня и да нападне отново. Русия заяви, че Украйна трябва да се съобрази с "новите териториални реалности", като на практика окончателно отстъпи загубените в битката територии.
В по-широкия контекст на продължилите години наред публични престрелки между официални лица в САЩ, Украйна и Русия анализаторите казват, че Путин вероятно ще приеме последното предупреждение на Тръмп като нещо повече от трик на новия президент на САЩ да укрепи изходните си позиции и да демонстрира твърдостта, която е обещал по отношение на противниците на САЩ.
"Путин гледа на тези изявления като на част от политическа игра. Той не ги приема сериозно", казва Татяна Становая, политолог от Париж, която поддържа контакти с хора, близки до Кремъл. "Той е готов за всякакъв сценарий и не си прави илюзии, че сделката ще дойде бързо", допълва тя.
Становая твърди, че напрежението върху руската икономика, макар и да е повод за безпокойство за Путин, няма да окаже голямо влияние върху сметките му спрямо Украйна. За руския президент, който е на власт от 25 години, войната е историческа възможност да обедини двете православни християнски държави и да спре това, което той отдавна осъжда като пълзяща експанзия на Запада в задния двор на Русия.
Преди нахлуването си в Украйна през февруари 2022 г. Русия постави редица нереалистични искания, които бяха отхвърлени от Запада, включително изтегляне на НАТО от Източна Европа и получаване на обещание от Запада, че Украйна никога няма да стане член на военния блок.
Амбициозното споразумение, което понастоящем е предпочитано от Путин, съдържа елементи от тази по-ранна визия. Становая казва, че за руския лидер то би било идеално да включва широкообхватно геополитическо споразумение от вида на договореното в Ялта, Крим, от лидерите на Великобритания, САЩ и Съветския съюз в края на Втората световна война, което предвещава следвоенното разделение на Източна Европа на съветска и западна сфера на влияние.
"Разбира се, че Путин иска да спре войната, но той иска това да стане изключително при руски условия. Войната в Украйна е начин да накара Запада да седне на масата за преговори за Ялта 2.0", казва Становая.
Проектът за мирен договор, изготвен от руските и украински преговарящи в Истанбул през април 2022 г., е индикация за вида на сделката, която Путин може да търси.
Проектът на практика ще превърне Украйна в кастрирана държава, постоянно уязвима за руска военна агресия, ще забрани на страната да се превъоръжава с подкрепата на Запада и ще остави Крим, който Русия анексира от Украйна през 2014 г., под контрола на Москва. Путин се позова на истанбулската формула като основа за преговори за Украйна.
Тръмп, от своя страна, призна, че прекратяването на войната може да отнеме много повече време, отколкото предполагаше по време на предизборната кампания, когато заяви, че ще постигне споразумение в рамките на 24 часа след завръщането си в Белия дом. След встъпването си в длъжност президентът на САЩ призна, че Украйна "иска да сключи сделка", докато Русия може и да не иска.
Политическите анализатори предполагат, че заплахата на Тръмп за нови санкции отразява осъзнаването му, че сключването на сделка може да отнеме известно време - и може също така да отдалечи Русия от масата за преговори.
"Руснаците винаги искат с тях да се говори директно, Кремъл вече беше подразнен от стила му на общуване през първия мандат", казва Олег Игнатов, анализатор за Русия в Международната кризисна група, организация с нестопанска цел, занимаваща се с предотвратяване и разрешаване на конфликти. "Това не е начинът, по който се общува с руснаците", допълва той.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Никакви преговори с тоя бляд.
Само санкции до дупка.
Анонимен
Кога ше е тая дупка? 26 пакета санкции приеха а резултата е нулев.
до последнияАнонимен
ха ха нулев ли , я пак , от независима и суверенна държава сега русия е провинция на китай ,там вече няма нищо руско
Анонимен
Ясно е, че Русия ще загуби войната. Цената на загубата е да бъдат международно признати всички новопридобити територии като част от РФ, Украйна да не влезе никога в НАТО и да и се смени ръководството. Цената на загубата си струва въпреки отстъпките. Но Русия ще загуби войната!!!