Централното разузнавателно управление на САЩ промени официалната си позиция относно произхода на COVID-19, заявявайки в събота, че вирусът "по-вероятно" е "изтекъл" от китайска лаборатория, отколкото да е бил пренесен от животни, предадоха АФП и "Ройтерс".

Новата оценка идва, след като Джон Ратклиф бе потвърден тази седмица като директор на ЦРУ във втората администрация на Доналд Тръмп.

Ратклиф, който бе директор на националното разузнаване в периода 2020-2021 г. по време на първия мандат на Тръмп, заяви в интервю, публикувано в петък, че приоритет от "ден първи" ще бъде да се направи оценка на произхода на COVID-19. Според него коронавирусът е с произход Уханския институт по вирусология.

"ЦРУ смята с ниско ниво на увереност, че е по-вероятно COVID-19 да е дело на изследователска дейност, а не да е с естествен произход, базирано на наличната информация", заяви говорител на ЦРУ в становище в събота.

Агенцията по-рано не е определяла дали COVID-19 е бил изтърван при лабораторен инцидент, или има животински произход, пише БНР.

За ЦРУ и двете версии остават правдоподобни, подчерта говорителят.

Представител на американските власти заяви пред АФП, че настоящата промяна е базирана на нов анализ на съществуващата разузнавателна информация, събрана при предишния директор на ЦРУ Уилям Бърнс.

Някои американски агенции като ФБР и Министерството на енергетиката също подкрепят версията за теч от лаборатория, но с различни нива на увереност. По-голямата част от разузнавателната общност в САЩ клони към версията за естествен произход.

Привържениците на теорията за лабораторен теч подчертават, че първите известни случаи на COVID-19 в Ухан, Китай - мащабен изследователски коронавирусен хъб, се намират над около 1600 км от най-близката популация на прилепи със сходните на ТОРС (SARS) вируси, отбелязва АФП.

Dir.bg