Новият лидер на Сирия Ахмед ал-Шараа, познат и като Абу Мохамед ал-Джолани, е провел разговори с представители на Кремъл, по време на които е поставил условията си към Русия, която иска да запази военните си бази в близкоизточната държава, съобщиха Ройтерс и "Ал Джазира".
Според източници на агенциите, Дамаск е поискал Москва да предаде бившия президент Башар ал-Асад, който успя да избяга от Сирия и да стигне до Русия.
Сирийската новинарска агенция Сана съобщи, че новите управляващи в Дамаск са поискали от Русия, която подкрепяше Асад по време на гражданската война, да възстанови доверието чрез "конкретни мерки като компенсации, реконструкция и възстановяване".
Запитан дали Москва наистина е била помолена да върне Башар Асад в родината, както и да плати компенсации, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отказа коментар.
Министерството на външните работи в Москва заяви, че делегацията, водена от специалния пратеник на президента Владимир Путин за Близкия изток и Африка - заместник-министъра на външните работи Михаил Богданов, е провела "открити" разговори с надеждата да запази военноморската база в Тартус и авиобазата Хмеймим.
Русия, чиито войски и военновъздушни сили години наред подкрепяха Асад срещу сирийските бунтовници, се стреми да запази военноморската си база в Тартус и авиобазата Хмеймим край пристанищния град Латакия.
Загубата на тези точки би лишила Москва от единственото ѝ пристанище в Средиземно море. То служи не само за презареждане на военни кораби, но е и отправна точка на мисиите в Африка. Загубата на сирийските бази би нанесла сериозен удар върху способността на Русия да оказва влияние върху процесите в Африка.
През последните години Москва се намеси в няколко африкански конфликта, като гражданската война в Либия и Судан. Русия се ангажира и с Централноафриканска република, Буркина Фасо и Мали. Освен геополитическо влияние, Москва има и интереси в разработката на мини и находища на ресурси в тези страни.
Предаването на Башар ал-Асад крие сериозни рискове и може да подкопае доверието на съюзниците на Москва и да разклати авторитета на Кремъл, коментират още световните агенции.
Дир.бг
Коментари
До Ш
Усещаме символиката че се радваш на един терорист, който е със зелена риза, също като един друг терорист на който си почитател.
Ш
Всеки има право на втори шанс, дори и бившите терористи/заблудени души, ако се разкаят и работят за защитата на народа си, в контекста на Джолани и "славното" бягството на касапина с мило личице Асад при главния касапин в Кремъл. А за Вова ЗЕ? Терорист? Стига! Сериозно ли? Наистина ли го мислиш?
Анонимен
Ами зельо одобри терористичния акт срещу Дара Дугина, зельо одобри терористичния акт срещу Владлен Татарски. Одобри терористичния акт с тротинетката. Та редно е лидера на терористи да се нарича терорист.
Относно ал Джолани - не си ти този който ще му даде прошка за греховете. Може само господ да го направи или близките на жертвите му.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Ш
Войната променя всичко! На война или убиваш или те убиват! Всеки, който е с кръв на ръцете, в прекия и преносния смисъл (призовава към убиване), подлежи на ликвидиране. Нюансът е от коя страна си, на защитаващите се или на нападащите. Ако си нападнал, бъди готов да си го получиш. Ако оправдаваш нападателя, ако действаш в негова подкрепа, бъди готов да си го получиш! Понятно?