На 1 февруари почитаме паметта на жертвите на комунистическия режим и 80 години от смъртните присъди на Народния съд. Датата се отбелязва официално като Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим с решение на Министерския съвет от 20 януари 2011 г. по предложение на президентите на България Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002), показва справка на отдел „Справочна“ на БТА.
През 2025 година се навършват и 80 години от произнасянето на смъртните присъди на осъдените от Първи и Втори състав на т. нар. Народен съд по време на масов митинг пред Съдебната палата през 1945 година. Народният съд има 4 върховни и 64 областни състава, заседаващи от 20 декември 1944 г. до април 1945 г. Първи състав на Народния съд разглежда делата срещу регентите, министрите заедно с министър-председателите в пет правителства от 11 февруари 1940 г. до 8 септември 1944 г., дворцовите съветници (51 души), а Вторият състав разглежда делата срещу народните представители от 25-ото Обикновено народно събрание (129 души) и срещу други граждански и военни лица. Образувани са 135 процеса с общ брой на подсъдимите в страната 11 122 души. Оправдани са 1516 души, а срещу 451 души делата са прекратени. Осъдените на смърт са 2730 души, като сред тях са тримата регенти - принц Кирил Преславски, Богдан Филов и ген. Никола Михов, 22-ма министри (всички от кабинетите на Богдан Филов и Добри Божилов и четирима от кабинета на Иван Багрянов), 67 народни представители, 47 генерали, полковници и др. На всички осъдени са наложени глоби, конфискации на имуществото и лишаване от определени права.
На 26 август 1996 г. Върховният съд отменя присъдите от 1 февруари 1945 г.
Деня за почит към жертвите на комунизма ще бъде отбелязан с различни прояви – панихиди и поднасяне на венци и цветя пред паметниците на жертвите на режима в София и в различни градове в страната.
БТА
Коментари
Fanetti Mazakura
Нека помним зверствата на комунистите и никога да не им простим.
Varg
Какви присъди заслужават хората вкарали ни във войната на страната на нацистка Германия и убивали партизани включително деца?
Анонимен
Ш не мислиш ли, че един Народен съд днес за всички учасници в "прехода" няма да бъде полезен за България и българския народ?
Анонимен
Деца не са убивали. Книгата за Митко Палаузов е измислица, а ястребинчетата са убити от самите партизани за да не ги издадат. Що се отнася до партизаните - те са били терористи и престъпници, работили са за вражески държави. Т.е. напълно оправдано е било да ги убиват.
А крадливите и продажни комунисти са убивали невинни хора - всеки който е надигнал глава против тиранията им.
Fanetti Mazakura
Varg, убитите държавници не са допуснали България да влезе във войната, а партизаните са терористи.
Varg
Не познавате българската история.Жалко.
Анонимен
Гробът на курсистите на Шуменското плато защо се казва така? Митко Палаузов ли ги е убил или тримцата ритуално са се самоубили, докато са уточнявали половата си идентичност?
Varg
Един от убийците на ястребинчетата дава показания пред съда,така че не пишете глупости и измислици.
Mind ill
Този съд е нареден от Москва чрез Георги Димитров, за да бъдат избити най-дейните, умни и смели българи и да бъде подчинена България на СССР. Ето защо днес продължават да са на власт свини, тикви, копейки, нотариуси, цаци и каскети.