Увеличава се броят на желаещите да напуснат Санторини и околните острови, след като сеизмичната активност не намалява, а интензитетът и честотата се засилват. Над 9000 души вече са напуснали района, а гръцките власти изпращат допълнителни самолети и фериботи, съобщи гръцкото издание "Екатимерини".
За последните 72 часа над 550 земетресения с магнитуд между 3 и 5 по скалата на Рихтер разлюляха Цикладските острови. Местните казват, че трусовете са на всеки 10 минути. На Санторини живеят около 15 500 постоянни жители и много сезонни работници в хотелиерството, ресторантьорството и строителството. Училищата остават затворени до края на седмицата. Спрени са строителните дейности, заради което сезонните работници също си тръгват.
"Потърсих билети вчера, но не намерих никакви. Всички бяха изкупени, но днес имаше. Ще напуснем, защото сме уплашени. Трусовете са постоянни. Напускаме заради децата, за да могат да се успокоят.", казва Бени Оуклала, сезонен работник, цитиран от БНТ.
От авиокомпания Aegean съобщиха, че в понеделник и вторник около 2700 пътници са били транспортирани от Санторини до Атина, а ако има нужда в сряда ще има нови допълнителни полети. Хиляди напускат острова и с фериботи. Три допълнителни кораба са тръгнали от острова тази вечер.
Сеизмолози и експерти следят внимателно ситуацията, но мненията са различни какво може да последва.
Професор Манолис Скордилис от университета "Аристотел" в Солун вярва, че явлението най-вероятно е "сеизмичен рояк" - разширена поредица от земетресения с доминиращ основен трус. Той отбелязва, че докато разломът изглежда силно активен, малко вероятно е да се е натрупала достатъчно енергия след земетресението от 1956 г., за да предизвика друго голямо събитие. Той обаче признава, че на този етап е трудно да се направи напълно убедителна оценка.
Професор Ефтимиос Лекас, ръководител на Гръцката организация за планиране и защита от земетресения, каза, че се надява умерено земетресение с магнитуд между 5,0 и 5,5 да облекчи част от натрупаното налягане в системата на разлома, без да причини големи разрушения.
Въпреки различните оценки, всички експерти са единодушни, че ситуацията остава непредвидима, подчертава "Катимерини". Властите продължават да наблюдават сеизмичната активност и близките вулкани и призовават жителите и посетителите да се информират и да следват указанията за безопасност.
Министерството на външните работи (МВнР) настойчиво призовава българските граждани, пребиваващи постоянно или временно в района на Цикладските острови, взели решение да не напускат земетръсната област, да се свържат с посолството на България в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост.
От Ситуационния център на МВнР съветват сънародниците ни да следят информацията за сеизмичната активност с особено внимание и да спазват стриктно превантивните мерки и указанията на местните и централните власти.
Насоки на гръцките власти за поведение на гражданите в случай на сеизмична активност (на английски и гръцки език) са достъпни на сайта на Министерството на климатичната криза и гражданската защита на следния линк: https://civilprotection.gov.gr/en/odigies-prostasias/seismoi
Актуална информация за сеизмични явления на територията на цялата страна (на английски и гръцки език) е достъпна на сайта на департамента по геофизика на Атинския университет: www.geophysics, на www.oasp.gr и на електронната страница на Министерството на климатичната криза и гражданска защита (https://civilprotection.gov.gr/).
Информация, относно изпълняваните полети от о. Санторини до дестинации в Гърция и други страни може да бъде намерена на електронните адреси на Аegean air, Sky express и Летище Санторини. Информация, относно разписанието на фериботната компания, обслужваща района на о. Санторини, може да бъде намерена на Blue Star Ferries.
При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обърнат към посолството на Република България в Атина на следните телефони: +30 210 67 48 107; +30 210 67 48 105; +30 210 67 48 106, както и към Генералното консулство на Република България в Солун на тел. +30 2310 829 210 и на дежурния телефон в извънработно време: +30 2310 869 510. Въпроси могат да бъдат отправяни и на имейл адресите: EMBASSY.ATHENS@MFA.BG ; EMBASSBG@OTENET.GR ; CONSULAR.ATHENS@MFA.BG ; CONSULATE.THESSALONIKI@MFA.BG.
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: CRISIS@MFA.BG
Дир.бг
Коментари
Добави коментар