Агенциите "Пътна инфраструктура", "Пътна безопасност" и "Митници" в координация с "Пътна полиция" да излязат и да контролират трафика и това да не са спорадични акции, а такива, свързани с превенция по отношение на здравето и живота на хората и на възможността за избягване на постъпления на във фиска. Това каза министър-председателят Росен Желязков в началото на правителственото заседание днес.

Желязков обясни, че това се налага заради членството на България в Шенген, което предполага засилване на трафика на стоки и хора. "Наблюдаваме движението по основните артерии, които носят потенциална опасност за участниците в движението", каза премиерът. Тази сутрин той е провел среща с компетентните агенции по въпросите, свързани с движението на стоки с висок фискален риск. "Това даде повод да се обърна към компетентните министри", уточни Желязков, цитиран от БТА.

Той каза, че се наблюдава движението по основните артерии, които носят потенциална опасност за участниците в движението. Желязков поиска засилен контрол по входните и изходните точки, граничните пунктове, магистралите, абсолютен контрол за движение по аварийната лента. Санкциите за тези нарушения да бъдат максимални, тъй като аварийната лента не е скоростна лента, каза още Желязков.

"Верижните движения в най-лява лента, изпреварването на тежките автомобили, всичко онова, което предпоставя повишен риск, трябва да се санкционира", каза премиерът и съобщи, че за шест месеца за 2024 г. има 1100 пътнотранспортни произшествия с камиони и 30 жертви. Резултатите ще бъдат тези, по които ще отчитаме мерки, каза премиерът.

Той поиска от министър Караджов в рамките на една седмица работата на Държавната автомобилна администрация да премине на режим 24/7 както другите агенции. Тежкият трафик не се движи само в светлата част на денонощието, каза Желязков и отбеляза, че е необходим контрол върху всички нерегламентирани превози на пътници. Координацията на механизма съществува и е давала добри резултати, отбеляза той.

По отношение на тол системата от АПИ министър-председателят Желязков допълни, че има предварителен доклад за надграждане възможностите. Той поиска предложение за мерки за повишаване на събираемостта в рамките на съществуващите размери на плащанията, но системата трябва да е всеобхватна. Не размерът е важен, а включените в системата лица, които подлежат на тол облагане в т.ч. и винетният механизъм, особено при входа в страната и ползването на пътната инфраструктура за транзит и особено нощем, добави Росен Желязков.

Dir.bg