Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че назначенията на шестимата зам.-министри и на областни управители са предприети по решение на премиера Росен Желязков, който го е съгласувал с коалиционните партньори. По думите му това си е негова работа, защото той носи отговорността. Коментарът на Борисов беше отговор на въпрос на журналисти в кулоарите на НС защо Желязков не го е послушал да изчака приемането на бюджета и тогава да назначава втория ешелон.

"Така е решил премиерът, аз лидирам да има правителство. Оттам нататък казвам - който слага подписа, да носи отговорност", отговори той на въпрос дали на своя глава Росен Желязков е започнал с назначенията, въпреки призива на партийния му лидер. "Съгласувани са всички назначения с коалиционните партньори", уточни той. 

Борисов коментира и твърденията, че няма дефицит, а излишък от 500 млн., като обвини за тази провокация медиите, които получавали грантове, по-големи от държавната субсидия за партиите. 

"Леката заигравка на тези медии, които получават огромни грантове, повече от политическите партии, трябва да се спрат или да се знае чии интереси се обслужват. Когато проверих колко получават партиите като субсидии, са много по-малки, а заплатите в тези медии са по-големи от на депутатите. Заплатите им са много хубви, много пъти по-големи отколкото на министрите", обяви Борисов.

"Ако имаше излишък, щеше да е много хубаво, ама го няма", каза Борисов. И добави, че затова е настоявал уволнената Людмила Петкова да изнесе данните за финансите на държавата. Борисов напомни за парите от Дания за помощта за Украйна, които са в размер на 348 млн. лв. и дойдоха неочаквано преди ден по сметката на МО.

Според него Людмила Петкова си е тръгнала от МФ, "защото най-вероятно не се справя с работата, след като не е открила дупката в бюджета", предположи Борисов по повод решението на Теменужка Петкова да я освободи. И добави, че най-вероятно си е тръгнала заради обърканите цифри. 

Борисов коментира и назначенията в регулаторите, като намекна, че няма намерение да търси подкрепа от опозицията при попълването на онези, които изискват конституционно мнозинство от 160 депутатски гласа.

"Аз не участвам в този съвет за управление и не знам какво се договарят там. Информират ме само моите депутати. Това е решение - след като имаме мнозинство, не ни трябва подкрепа от други партии", коментира лидерът на ГЕРБ.

"Не виждам с кои формации бихме могли да постигнем мнозинство за попълване на регулатори в случаите, когато се изисква по-голямо от обикновеното мнозинство", добави той.

Борисов обвини за това, ако някои регулатори не бъдат попълнени, то за това вината ще бъде на ПП-ДБ, които се заканиха да "затворят вратата".

"По този начин затварят конституционно мнозинство. Аз ли съм виновен за техните ритници?", попита Борисов.

Лидерът на ГЕРБ беше попитан защо депутатите му не подкрепиха създаването на комисия за проверка на дейността на Сорос - баща и син, у нас, както предложихаа от ДПС-НН. Проекторешението беше отхвърлено в пленарната зала. 

Борисов коментира, че винаги е бил против създаването на комисии, попитан защо не са подкрепили предложението на ДПС-НН заа проверка на дейността на Сорос - баща и син, в България.

"Аз съм казал, че съм против комисии в парламента винаги", заяви Борисов. И добави, че вместо да сформира комисия след комисия, предпочита пленарната зала да приема закони. Лидерът на ГЕРБ даде пример с пушенето на вейп, от което вече пострадаха няколко тийнейджъри, в това число имаше и смъртен случай в Плевен.

"Аз съм за забрана", категоричен беше Борисов за вейповете и поиска законова промяна в тази посока.

Dir.bg