Военното споразумение с Украйна, което подготви служебният кабинет и за което настояваше парламентът да го одобри, няма да се придвижва от настоящото редовно правителство. То е замразено. Това стана ясно от думите на премиера Росен Желязков в рамките на блицконтрола в парламента.
Въпрос за отложеното в края на миналата година за подписване със Зеленски двустранно споразумение му зададоха от ПГ на ПП-ДБ.
"Защо миналата година това не е направено от правителството? Въпросът не е към настоящето", отсече Росен Желязков от трибуната в НС.
Той обясни, че този документ е неприложим на практика.
"Това споразумение, в този му вид, няма практическа приложимост, различна от двустранните отношения, които сме установили с Украйна в режим на помощ и коопериране по основните теми", каза министър-председателят, цитира го БТА.
"Що се отнася до друго споразумение с Украйна, компонентите в което са ясно посочени в писмения отговор, с който разполагате, такова ще бъде процедирано. Споразумението, за което вие говорите, е трябвало да бъде подписано до юли миналата година", обясни Желязков в отговор на ПП-ДБ.
Искането на служебния премиер Димитър Главчев за мандат от Народното събрание да подпише 10-годишно споразумение за военна подкрепа на Украйна и нажежи страстите в парламента, и раздели формациите. Без ПП-ДБ и ДПС-НН, останалите, в това число и ГЕРБ, отказаха да го разглеждат.
"Подобно решение, когато сме в процес на правене на редовно правителство, може да го подпише Главчев. Не му е нужда ратификация от НС. Преди 6 месеца категорично щяхме да подкрепим такъв договор, сега когато Европа и САЩ, и изказванията на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, ние малко като на 9 септември фабрика", коментира тогава Бойко Борисов.
Делян Пеевски обаче настояваше да подпишем, като анонсира, че който не го подкрепи, е слуга на Путин.
"Ако днес не дадем мандат на Главчев да одобри споразумението с Украйна, значи бройте ги, който не го подкрепи е слуга на Москва. Това е дълго подготвяно - няма значение служебно, редовно", настояваше той.
Служебният премиер пък чакаше в Брюксел, където участваше в заседание на Европейския съвет, там беше и украинският президент Володимир Зеленски. Желанието на Главчев беше двамата да го подпишат на място, но се отказа след отпора на Народното събрание и се извини на Зеленски.
Ситуацията на ГЕРБ по темата за военната помощ за Украйна е деликатна, тъй като коалиционен партньор във властта в момента е БСП-Обединена левица, която не подкрепя подобен документ и изпращане на оръжия за Киев.
Декларира го и днес още веднъж вицепремиерът социалист Атанас Зафиров, който беше попитан от "Възраждане" каква е позицията им за войната.
"Винаги сме били за мирно регулиране на конфликта, за мирни решения", каза Зафиров и посочи, че социалистите държат на "трансформация на военната помощ в хуманитарна". Той обясни, че позицията им за Украйна не е променена независимо от управленския формат, в който участва БСП с ГЕРБ и ИТН.
"Винаги сме смятали, че българската държава пропусна исторически шанс да бъде посредник между Изтока и Запада в този ужасен военен конфликт и в тази наша позиция няма никаква промяна, заяви Зафиров. Такава ще бъде и позицията на парламентарната група, ако този въпрос влезе за обсъждане в Народното събрание, добави също той. Друг е въпросът, че правителството в момента е длъжно да изпълнява решенията, които са взети от Народното събрание", отбеляза вицепремиерът.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
То нищо не ни остана да им даваме,само дето ги държим в хотелите,като ВИП персони и им плащаме тока и газа!
Анонимен
Знаят че който подпише такъв договор после народа ще му отреже ръцете
Анонимен
Маргиналите не сте „народа”.
Краси Янев
Отиди на фронта и докажи, че си достоен гражданин, а не маргинал като нас.
Анонимен
Маргинали немаргинали скоро беше годишнината от Народния съд та който трябваше се присети каквото е нужно.