"Правилата за безопасността на движението в железниците са били нарушавани многократно и ежедневно. Минаването на червен семафор от изключение е било превърнато в правило. По мое настояване заради допуснати тежки нарушения на безопасността НКЖИ са освободени осем души към днешна дата" - това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на петъчния парламентарен контрол.
Какви мерки се предприемат за гарантиране на безопасен железопътен транспорт в България, попитаха депутатите от "Възраждане" Петър Петров и Димо Дренчев.
"Още на първата си среща с ръководствата на НКЖИ и БДЖ наредих в най-кратък срок да се приложи нов системен подход за контрол, който да се задейства при вероятност от човешка грешка. Крайно време е българските граждани да се движат спокойно и превозите на товарите да са безопасни", заяви вицепремиерът.
Той очаква да бъдат предложени два вида мерки - спешни и дългосрочни, които изискват по-сериозно финансиране. Едно от първите действия е забраната да се преминава на червен сигнал.
"Има 21 гари в страната с индустриални клонове, които дават възможност за нерегламентирано излизане на влаковете по основната жп мрежа, какъвто беше случаят в Кремиковци", каза министър Караджов. Той посочи, че всички те ще бъдат оборудвани с допълнителни технически средства, така че излизането директно от такъв коловоз да бъде невъзможно.
Въвеждат се допълнителни обучения на целия експлоатационен персонал, свързан с безопасността на превозите. "Разпоредил съм нулев толеранс към служителите, нарушаващи правилата по безопасност - при първо нарушение служителят се уволнява. Досега 8 служители са освободени. Става дума за инциденти без сериозни последици, но това е ясен сигнал, че и най-безобидната грешка ще бъде санкционирана най-строго", бе категоричен вицепремиерът.
Сред останалите мерки са внедряване на системата за комуникация GSM-R в подвижния състав на превозвачите и инсталиране на GPS система във всеки локомотив, за да има постоянна проследимост.
Своевременно ще се осигуряват основни материали за поддръжката на железопътните трасета в безопасно състояние. Поетапно ще се монтират камери за видеонаблюдение и запис на звук на работните места, в които се проследява движението на влаковете. Забраняват се ремонтни дейности по железопътната инфраструктура при непрекъснато влаково движение, т.е. ако има ремонти, влак по релсите не може да се движи.
Български държавни железници трябва да ограничат нерегламентирания достъп до влаковете, престояващи в гарите, заяви още министърът.
На въпрос за състоянието на българските влакове, той отговори, че ще положи всички възможни усилия да се обнови подвижният състав. Той допълни, че има уверения от чешкия производител на 25 нови влака, че поръчката ще бъде изпълнена в срок. "През лятото ще посетя завода, защото там се произвеждат и вагоните за метрото, които се финансират по Оперативната програма "Транспорт и транспортна инфраструктура", каза още вицепремиерът.
"Не така стои въпросът с 35-те електрически влака, предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост. Няма обявен дори победител в поръчката, а да се произведат 35 влака за 17 месеца, е невъзможно. Максимумът, който потенциалните изпълнители могат да направят, е да произведат половината влакове, но това е съществено изменение на Плана. Затова съм поискал среща на най-високо ниво с представители на ЕК и се надявам тя да се осъществи още през февруари. Ако бъдем подкрепени за изменение на условията, ще можем да купим нови влакове, защото българските граждани заслужават най-после да имат модерен транспорт", обобщи вицепремиерът.
Вторият медицински хеликоптер идва между 17 и 25 февруари, третият - през март
Очакваме втория медицински хеликоптер да пристигне между 17 и 25 февруари, а третия - най-вероятно до края на март. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на участието си в петъчния парламентарен блиц контрол.
Министър Караджов подчерта, че след пристигането на втората машина за оказване на медицинска помощ по въздух ще е възможно първият хеликоптер да отиде на редовното си гаранционно обслужване в Италия.
Министър Гроздан Караджов потвърди, че единствената ни засега въздушна линейка отново е в оперативна готовност да изпълнява мисии, след като сигнал за ниско налягане в един от двигателите на машината доведе до прекъсване на полет. Фирмата-производител "Леонардо" е анализирала данните и е открила софтуерен проблем, стана ясно от изказването на министъра. Той подчерта, че възможността за техническа повреда е отхвърлена.
От Италия е изпратен нов електронен блок, който е монтиран от българските инженери, обучавани от фирмата-производител "Леонардо", уточни министърът. Вчера е проведен и първи тестови полет, който е успешен и хеликоптерът отново е операционен, потвърди министър Гроздан Караджов.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар