Управленската програма на кабинета на Росен Желязков е готова. Тя е в обем от над сто страници, съобщиха bTV и Нова телевизия, позовавайки се на свои източници.

Очаква се документът да бъде одобрен днес на заседанието на Съвета за съвместно управление в присъствието на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС. При встъпването си в длъжност Желязков обеща, че програмата ще бъде готова до месец.

Основен акцент и насока е консолидацията на бюджета.

Големи инвестиции се очакват в инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни зони, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия.

Управлението ще се ръководи от принципите на предвидимост, разумно управление на публичните ресурси и насърчаване на инвестициите и иновациите.

Интеграцията на България в европейската икономическа и финансова системи също ще бъде приоритет.

В програмата е разписано още, че финансовата стабилност и икономическата конкурентоспособност са основополагащи за дългосрочното развитие на страната. Устойчивата финансова среда е предпоставка за икономически растеж, а конкурентоспособната икономика е ключова за запазването на макроикономическата стабилност. Управлението ще се ръководи от принципите на предвидимост, разумно управление на публичните ресурси и насърчаване на инвестициите и иновациите.

Интеграцията на България в европейската икономическа и финансова архитектура ще бъде приоритет. Ще се провежда единна и съгласувана политика в процеса на вземане на решения в ЕС, като всички политики ще бъдат съобразени с макроикономическата стабилност, устойчивостта на публичните финанси и нуждите на обществото.

Правителството ще работи за създаване на благоприятна среда за растеж, включително за намаляване на бюрократичната тежест, за стимулиране на предприемачеството и за насърчаване на икономическата активност. Това ще позволи на бизнеса и гражданите да се възползват от новите възможности, създадени от икономическата модернизация и интеграцията в европейските пазари, се казва още в програмата.

Ще се води и целенасочена политика за изваждането на България от така наречения "сив списък" и борба срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, както и срещу корупцията, организираната престъпност и на трансграничните престъпни мрежи.

За да се осигури изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), ще се извърши предоговаряне с Европейската комисия и ще се работи за ускоряване на изпълнението на оставащите реформи и инвестиции по плана.Приоритет в управлението ще бъде ефективното и ефикасно управление на средствата от фондовете на Кохезионната политика за програмен период 2021-2027 г. и на средствата от донорски програми, както и ефективното участие в дебата за бъдещето на Кохезионната политика за периода след 2028 г. За да се осигури изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), ще се извърши предоговаряне с Европейската комисия и ще се работи за ускоряване на изпълнението на оставащите реформи и инвестиции по плана.

Ще се работи за подобряване на мерките срещу домашното насилие и за създаване на условия за равнопоставеност и приобщаване на лицата в неравностойно положение.

Социалната политика ще бъде балансирана с икономическите реалности, така че да се гарантират устойчиви доходи, достъп до качествени услуги и ефективно използване на публичните ресурси.

Един от основните ангажименти на коалиционните партньори е повишаването на качеството на живот. Българските граждани трябва да имат достъп до модерно и ефективно здравеопазване, качествено образование и сигурна социална среда. Ще бъдат приложени целенасочени мерки за намаляване на регионалните дисбаланси, за подкрепа за семействата,за подобряване на условията за реализация на младите хора. Ще се работи за подобряване на мерките срещу домашното насилие и за създаване на условия за равнопоставеност и приобщаване на лицата в неравностойно положение. Социалната политика ще бъде балансирана с икономическите реалности, така че да се гарантират устойчиви доходи, достъп до качествени услуги и ефективно използване на публичните ресурси.

България ще следва стратегия за диверсификация на енергийните източници, развитие на ядрената енергетика и инвестиции в зелени технологии с цел предвидими и достъпни цени за потребителите. Ще се повишава енергийната ефективност и ще има акцент върху намаляване на зависимостта от външни доставчици.

Националната сигурност и външната политика ще бъдат насочени към укрепване на позициите на България в ЕС и НАТО при защита на националния интерес и регионалната стабилност.

Външнополитическите приоритети ще бъдат насочени към засилено сътрудничество в европейските и международните институции, за да се гарантира икономическа устойчивост, енергийна независимост и защита от външни заплахи.

Програмата за управление е израз на споделена политическа отговорност и визия за предвидимо и eфeктивно управление, казаха още от управляващото мнозинство.

Дир.бг