Настояваме за извънредно заседание на парламента и изслушване на ръководствата на Централната избирателна комисия (ЦИК) и "Информационно обслужване", за да бъде даден ясен отговор как и защо се е стигнало до тази ситуация. Това заявиха от "БСП-Обединена левица" в позиция, изпратена до медиите след обръщението на председателя на Конституционния съд Павлина Панова във връзка с оспорването на законността на произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители в 51-вото Народно събрание.
- След скандала за законността на изборите: ПП поиска Радев да свика КС за национална сигурност
- Председателят на КС: Възпрепятства се дейността на съда да приключи делото за изборите
- Прокуратурата е иззела данните от преизчисляването на изборните резултати
"БСП-Обединена левица" сезира Конституционния съд, защото изборният процес трябва да бъде прозрачен и законен. Всяко действие, което заобикаля установените процедури и поставя под въпрос независимостта на съда, подкопава доверието в институциите и демокрацията. България е парламентарна република и институциите са длъжни да спазват закона, посочват от коалицията. В позицията си те настояват за истината и за пълна прозрачност. Обществото има право да знае какво се случва, коментираха те.
Според "БСП-Обединена левица" това е пореден случай, който създава излишно напрежение и отвлича вниманието от реалните проблеми на хората - растящите цени, социалната несигурност и липсата на стабилно управление.
Няма да допуснем този въпрос да бъде подминат. Изискваме отговорност и действия, пишат те.
С позиции след обръщението на председателя на Конституционния съд излязоха и от "Възраждане", "Морал, единство, чест" (МЕЧ) ,"Продължаваме Промяната", "Демократична България", ГЕРБ ,"Демокрация, права и свободи" - ДПС и "ДПС-Ново начало".
На 26 ноември 2024 г. Конституционният съд допусна за разглеждане по същество пет дела, всички с предмет оспорване на законността на произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители в 51-вото Народно събрание. Съдът обедини петте дела за общо разглеждане.
В края на февруари т.г. Конституционният съд възложи на ЦИК да извърши преизчисление в национален мащаб на резултатите от парламентарните избори на 27 октомври. След като Конституционният съд постанови определение, с което възложи на Централната избирателна комисия да извърши преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври 2024 г. избори, съдът установи, че в 46,75% от проверените избирателни секции е налице промяна в броя на действителните гласове, разпределени по кандидатски листи. Отделно от това е налице и промяна в останалите съпоставяни данни. Предмет на проверка от съда бяха изборните книжа на 2204 избирателни секции, което представлява 17,06% от действалите 12 920 избирателни секции.
ЦИК гласува определението на Конституционния съд за преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври избори за народни представители да бъде изпратено на "Информационно обслужване", за да кажат каква е готовността им и какво е необходимо да въведат съответните данни и да се направят изчисленията, изискани от съда.
Миналата седмица "Информационно обслужване" публикува писмото до Централната избирателна комисия (ЦИК) от 6 март, съдържащо констатации за възможни технически грешки при изготвянето на предоставените им материали. После ЦИК реши да изпрати писмото на "Информационно обслужване" до Конституционния съд.
Dir.bg
Коментари
Добави коментар