Пречиствателната станция на Шумен вече работи с пълния си капацитет и може да пречиства до 600 л вода в секунда. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов при посещението си днес в Шумен. Той и кметът на града Христо Христов разгледаха новото съоръжение.
„Мой приоритет беше и направих всичко възможно да ускорим процеса на получаване на разрешение и въвеждане в експлоатация. Радвам се, че изпитанията преминаха успешно и вече шуменци пият чиста вода“, каза министър Иванов.
„С това вече напълно функциониращо съоръжение в бъдеще ще доставя напълно качествена вода на всяко едно домакинство, както за питейно-битови нужди, така и за прането да бе се притесняват гражданите на Шумен, че ще бъде окаляно. Бях уверен от служителите на ВиК и на пречиствателната станция, че тук качеството на водата е може би по-добро от това, което потребяват жителите на столицата“, добави министърът.
Иванов заяви също, че пускането на пречиствателната станция няма да доведе до повишаване на цената на водата.
Същото бе потвърдено и от управителя на ВиК-Шумен Иван Пушкаров.
Той обясни, че водата на Шумен вече минава през няколко етапа на пречистване – филтриране, биологическо третиране и дезинфекция. Станцията работи на 100% от проектния си капацитет.
„Сами ще се уверите, че качеството на водата в тази система е на това ниво, което очаквахме толкова години“, каза кметът Христов.
Според него основният проблем пред шуменци остава рискът от безводие.
И да сме сигурни, че след няколко години няма да изпаднем в ситуация, както в Плевен и Ловеч, ние от сега трябва да започнем изграждането на алтернативно водоподаване за питейни нужди за нашите съграждани. Това, което съм го казвал отново го повтарям – приоритетна задача е да възстановим дълбоките сондажи в кв. "Мътница", като естествено трябва да проверим дали водата е налична и след това да преминем към изграждане. Проблемът е, че към момента нямаме готови проекти, каза кметът.
Не стана ясно защо станцията е пусната в експлоатация без официална церемония и рязане на лента.
Припомняме, че Пречиствателната станция за питейни води в кв. "Дивдядово" бе изградена по проекта за 126,564 млн. лв. "Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия обслужвана от ВиК Шумен“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ на ЕС.
По същия бе подменен магистралният водопровод от яз. „Тича“ и канализация и водопроводи в Шумен и Нови пазар.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Какъв е този жабуняк. Това ли е чиста вода. Столетие сме след западните страни. Чужденците ни се присмиват. Една нова инфрастеуктура с улица и тротоари не знаят да направят.
Анонимен
Верно ли е това качеството на водата след пречистането и в прословутата дългоочаквана и скъпа пречиствателна станция.
Анонимен
Пепи мекия сега омекна от всякъде сега и жена му ще го изхвърли вече за какво и е мек
Анонимен
Къде ви са коничните пясъчни филтри, които хващат твърдите частици, които веднъж седмично се промиват с обратно пускане вода. Къде ви аерациата на водата, не виждам да пруска като душ от високо? Изобщо с тройка ли е изкарал ВиК инженера. Само на хлор ли разчитате?
Физическият анализ
на питейна вода е важен процес, който включва измерване на различни физични свойства на водата, за да се определи нейното качество и годност за пиене. Този анализ обикновено включва следните показатели:
Мътност: Измерва се в NTU (единици мътност) и трябва да бъде в приемливи граници.
Цвят: Оценява се визуално и трябва да бъде приемлив.
Мирис: Оценява се визуално и трябва да бъде приемлив.
изисквания
Стойност на рН: Нормално е да бъде между 6,5 и 9,5.
Проводимост: Измерва се в µS/cm и обикновено не трябва да надвишава 2000 µS/cm.
Твърдост: Измерва се в mgеq и обикновено не трябва да надвишава 12 mgеq.
Желязо: Не трябва да надвишава 200 µg/l.
Манган: Не трябва да надвишава 50 µg/l.
Нитрати: Не трябва да надвишават 50 mg/l.
Нитрити: Не трябва да надвишават 0,50 mg/l.
Анонимен
Сулфати: Не трябва да надвишават 250 mg/l.
Хлориди: Не трябва да надвишават 250 mg/l.
Свободен хлор: Обикновено е между 0,3 и 0,4 mg/l.
Амониеви йони: Не трябва да надвишават 0,50 mg/l.
Перманганатна окисляемост: Не трябва да надвишава 5 mg/l
Анонимен
Петър клип няма ли да пусне как пускат пречисвателната. Поставиха го на място. Браво на Йонков!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата