Ще може ли "Величие" да влезе в парламента или не - това не стана ясно и след изслушването на ръководствата на ЦИК и "Информационно обслужване". Ръководствата на двете институции бяха извикани в НС по искане на депутати от управляващата коалиция, а поводът - да обяснят действията си по възложените им от Конституционния съд преизчисления във връзка с делото за оспорване законността на последните парламентарни избори.
Изслушването последва безпрецедентната ситуация, в която председателят на Конституционния съд Павлина Панова обвини държавните институции, че пречат на съда да се произнесе по делото за законноста на вота. От ръководството и на ЦИК, и на "Информационно обслужване" отрекоха да възпрепятстват работата на КС.
Докато от трибуната председателката на ЦИК Камелия Нейкова хронологично обясни какво и как е предприела комисията във връзка с определението на КС, изпълнителният директор на "Информационно обслужване" Ивайло Филипов посочи точно колко от гласовете са изчезнали за всяка партия според преброяването на държавната компания.
Гласовете, които са изчезнали от проверените седем секции, са 739 за всички политически партии в парламента в момента. Ако се броят и гласовете за "Величие", които сега са извън НС, стават общо 780.
Данните на "Информационно обслужване" сочат, че 32 от изчезналите гласове са за "Величие", за ИТН - 35, "ДПС-Ново начало - 242", "Възраждане" - 103 гласа, АПС (ПГ на ДПС-ДПС, формацията около Доган) - 13, МЕЧ - 33, ГЕРБ-СДС - 134, ПП-ДБ - 92, "БСП-Обединена левица" - 55.
Според старите изчисления на "Величие" липсваха 21 гласа. Не стана ясно обаче дали промяната в избирателната активност ще доведе до други резултати, тоест вотът на "Величие" пак да е недостатъчен.
Ивайло Филипов обърна внимание на т. нар. проблемни седем секции. В две от тези секции вещите лица на КС срещу гласували с машини и хартия за всички политически партии и кандидати са записали нула. В една от секциите цялото хартиено гласуване е премахнато, т.е. е нула, а в други четири секции изцяло машинното гласуване е премахнато. На видеонаблюдението ясно се вижда, че в прозрачните урни в тези седем секции има както машинен, така и хартиен вот, отбеляза Филипов.
Той заяви още, че срокът, който им е поставен от Централната избирателна комисия, ще бъде спазен: "Към настоящия момент екипът работи и от над 1700 протокола са въведени повече от 600 протокола. Това ни дава уверение, че ще приключим в ранните часове на 12 март, така че срокът, който ни е поставен от ЦИК, ще бъде спазен".
Що се касае до сигнала в прокуратурата, Филипов заяви, че е бил подаден от него.
Председателката на ЦИК Камелия Нейкова беше категорична, че от самото начало от образуване на делото Централната избирателна комисия оказва пълно съдействие на Конституционния съд във връзка със задачите, поставени на комисията.
"От самото начало на образуване на делото в Конституционния съд Централната избирателна комисия оказва пълно съдействие на КС във връзка със задачите, които бяха поставени на комисията - от първото определение на съда от 26 ноември 2024 г. до момента. Винаги своевременно и коректно ЦИК е изпълнявала задълженията си. Досега ЦИК не е и няма да възпрепятства дейността на КС".
Преди ръководствата на "Информационно обслужване" и ЦИК да се отчетат пред депутатите, от трибуната Драгомир Стойнев, зам.-председател на Народното събрание и председател на парламентарната група на "БСП-Обединена левица", заяви, че Конституционният съд, "Информационно обслужване", ЦИК и прокуратурата са създадоли "заплетен възел, вместо да работят заедно, без да си дават сметка за ефекта върху суверена - гражданите".
"Ако тези институции с цялата си експертиза, администрация и бюджетни средства, не могат да справят с преизчисляването на изборите от 2024, това е сериозен знак. Ако този възел не бъде развързан бързо, ще говорим за тотален разпад на доверието - не към този или онзи политически субект, а за разпад на доверието към държавата, посочи той и призова да спрат междуинституционалните разпри", заяви Стойнев.
След вчерашното изявление на председателя на КС се отвориха много важни въпроси, отбеляза той. Сред тях той посочи, защо КС бави решението си близо два месеца, въпросите за експертизата и състава на хората, които са били ангажирани от КС по делото, и за гласовете в неизвестност, които в последствие се отказва, че прокуратурата разследва, както и защо председателят на "Информационно обслужване" е сигнализирал прокуратурата.
Час преди началото на заседанието на парламента се проведе и извънреден председателски съвет. По информация на NOVA сред коалиционните партньори е имало сериозни спорове.
След изявлението на председателя на Конституционния съд снощи последва вълна от политически реакции. Председателят на БСП Атанас Зафиров призова за извънредно заседание на парламента. "Продължаваме промяната" настоя за свикване на Консултативен съвет за национална сигурност. Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски пък призова за оставка на всички членове на ЦИК.
Коментари
Анонимен
Без коментари
Измамници
Мислите че народа ви вярва
На другите ще видите кон боб ядели
Магнитски
Шиши пак се прави на интересен.Ро оставката е ясна.Ама след толкова шашми и манипулации, трябва да анулират резултатите и да се отива на нови избори.
999
И отново стои въпросът защо ни е тази огромна спрямо населението на България държавна администрация? След като само вземат големи заплати за несвършена работа.