Повече от 30 началници на армии се събраха в Париж във вторник в търсене на начини да поемат повече отговорност за войната в Украйна предвид непредсказуемостта на президента Доналд Тръмп и сближаването му с Москва.

Срещата, проведена при закрити врата, беше организирана от президента Еманюел Макрон. В нея участваха 34 началници на армии, включително членове на НАТО и ЕС, сред които и България, както и Япония и Австралия. Тя беше рядко срещано - и вероятно безпрецедентно, събиране, тъй като се проведе в отсъствието на САЩ.

Началникът на отбраната адмирал Евтим Евтимов представя България на срещата, анонсирана от Макрон в обръщението към нацията, в което той каза, че французите трябва да са готови, че САЩ може да не е на тяхна страна.

Разговорите имаха за цел отчасти оценка на възможностите за гарантиране на сигурността на Украйна в случай на прекратяване на огъня, включително потенциални европейски мироопазващи сили, и за поддържане на военната сила на Киев в дългосрочен план.

"Политическото послание е, че можем да го направим заедно и без Съединените щати, но е ясно, че има неща, които не можем да направим (без тях). Проблемът с Русия е, че трябва да имаме възпиране", каза европейски дипломат, участващ в разговорите, добавяйки, че срещата до голяма степен е била предварително планирана.

Военен служител каза, че САЩ не са били поканени в знак, че Европа и други партньори могат да поемат своите отговорности, като се има предвид, че Тръмп се е дистанцирал от съюзниците.

Според длъжностни лица, цитирани от Ройтерс, присъствието на страни като Япония и Австралия, които също са изправени пред несигурност от новата администрация на САЩ, показва по-дълбоко неразположение сред традиционните съюзници на Вашингтон.

Бъдещето на украинската армия

Тръмп упражнява огромен натиск върху Украйна да се съгласи на мир. Той одобри, дори преди преговорите, много от исканията на Русия, сред които отказ Украйна да влезе в НАТО.

Демилитаризацията е едно от малкото руски искания, за които Тръмп не е притиснал Украйна, каза високопоставен европейски служител, добавяйки, че Европа иска да остане така.

"Приоритетът е да помислим каква трябва да бъде украинската армия в бъдеще, въз основа на принципа, че първата гаранция за сигурност остава украинската армия", каза френският министър на отбраната Себастиен Лекорню.

"Ние ще откажем каквато и да е форма на демилитаризация на Украйна", увери той.

Руският президент Владимир Путин многократно е казвал, че иска Украйна да бъде демилитаризирана, но Киев твърди, че това ще я изложи на нови атаки.

Дневник